Голбал - спортът за незрящи 30.09 | 20:08

Играта се играе с топка, пълна със звънчета, която се търкаля по пода на залата

От Ивелина Георгиева

Малко хора знаят какво е голбал. Това е спорт, създаден след Втората Световна война в Австрия и Германия. Целта е рехабилитация е ресоциализация на големия брой военно-инвалиди след войната. Голяма част от тях са със зрителни проблеми.

Добре известно е, че колкото човек е по-възрастен, толкова по-трудно успява да се адаптира спрямо полученото увреждане, обясни председателят на спортен клуб за интеграция "Витоша" Иван Янев.

Голбал първо се практикува от военните, а след това се превръща в специализиран спорт за хора със зрителни увреждания. През 80-те години добива такива мащабни размери, че се правят европейски и световни първенства, спортистите участват и на олимпийски игри, разказва Иван Янев.

Какво обаче представлява голбал?

Играта голбал се практикува в спортни зали. Играе се от два отбора от по трима състезатели с топка, която те се търкаля по земята.

Теренът за игра е с размери 9 на 18 метра, а топкатае пълна със звънчета. Тя е произведена от твърд каучук и тежи доста - 1 250 грама, но не е под въздушно налягане. За да се чуват звънчетата по-ясно, топката има осем малки дупки, улесняващи звука, и така при търкаляне топката звъни, а състезателите се ориентират за местоположението ѝ само по слуха си.

Всеки отбор се състои от по трима играчи, които защитават 9-метрова врата т.е средно на играч се пада да защитава по три метра от нея.

Играят се две полувремена от по 12 минути чисто време. Когато топката е аут или влезе гол играта се спира и един мач, ако е оспорван може да продължи повече от час, обясни Иван Янев.

Спорът се практикува само от хора със зрителни увреждания, дори съдиите по голбал, които са без зрителни увреждания, докато се обучават им се слага специална маска, през която не виждат нищо. Така могат да усетят, как се чувства незрящият, коментира Иван Янев.

На 30 септември до 2 октомври в София ще се проведе открит турнир по голбал за Купата на Република България в баскетболната зала на "Буба баскет" на Националния стадион "Васил Левски". В турнирът ще вземат участие 4 отбора от България, националния отбор по голбал на Македония и един клубен отбор от Сърбия.

В момента у нас голбал сериозно практикуват само 20 души, заяви Иван Янев. Малката бройка на практикуващите е в следствие на липсата на спортна база, където да се упражнява дисциплината. Голбал в България за момента може да се практикува само в двете училища за незрящи в София и Варна.

Водещи

Най-четени