Зимна Олимпиада на фона на политика, страхове от война и бойкоти 31.01 | 09:11
В Китай няма да видим нито едно официално лице – президент, премиер или политик от западните страни, които бойкотиратр Пекин 2022

Идния петък – 4 февруари, стартират 26-и Зимни олимпийски игри. Принципно олимпийското движение е направено, за да има мир. Имало е доста силни моменти на Олимпийските игри, свързани с атлети и треньори на страни, които принципно не се понасят. Настоящата обстановка обаче съвсем ще измести фокуса от игрите, спорта и мира.
Обстановката в света
В момента светът е разклатен от конфликта между Русия – Украйна и НАТО. Освен всичко друго западните делегации обявиха бойкот на Олимпиадата в Пекин. В Китай няма да видим нито едно официално лице – президент, премиер или политик от западните страни.
За щастие не се стигна до бойкот на игрите от страна на състезатели и всички страни ще участват със свои отбори. Много от спортистите се изказаха против домакинството на Пекин, но поне за момента нито един от тях не е бойкотирал Олимпиадата. Отново обаче Русия ще бъда под флага на Руския олимпийски комитет, на Олимпиадата няма да се вее руското знаме, а химна при златен медал на руски атлет ще бъде на Международния олимпийски комитет.
Коронавирусът
Това ще е втората Олимпиада, в която ще има тестове, маски и ковид портокол след летните игри в Токио през миналата годината. Отново ще има ежедневни тестове, а спортистите ще са на тръни до последно дали ще стартират в състезанията. Всеки отбор има поне един човек, който ще се занимава с ковид портокола.
Спортът
Да се върнем и на спортната част от игрите. Всяка Олимпиада създават своите герои, има провали, моменти, които остават завинаги в историята и комична страна. Това ще се случи и на игрите в Пекин.
Естествено най-гледани на Зимни игри са ски алпийските дисциплини, биатлона и хокея на лед.
Очакванията за медали са насочени към биатлониста Йоханес Тингнес Бьо, София Годжа, Марко Одермат, Александър Омод Килде,Петра Влъхова и Микаела Шифрин и Лара Гут в алпийските ски. Определено обаче всеки един от тях може и да е под въпрос до последно дали ще стартира особено ако даде положителен тест за коронавирус.
Олимпиадата ще има и своите изненадващи медалисти, както се случва често.
Българското участие
За съжаление на Зимни олимпийски игри България не е печелила медал от 2006-а година в Торино, Италия. Тогава Евгения Раданова в шортрека завоюва сребро.
Общо 16 спортисти в шест вида спорт ще ни представят в Пекин. Най-многобройна е групата ни в биатлона с общо осем състезатели. Ще имаме трима в ски алпийските дисциплини, а в ски скоковете, сноуборда и шейните ще ни представят по един спортист.
Като цяло България няма много големи шансове за медал и ще се счита за успех и влизане във финали. Защо обаче да не видим и край на сушата без спечелено отличие на Зимни олимпийски игри. Особено на фона на Лятната Олимпиада, в която нашите спортисти спечелиха три олимпийски титли и направиха най-силната си Олимпиада от 2004г. насам.
Ето и всички българи в Пекин:
Сноуборд
Радослав Янков
Алпийски дисциплини
Алберт Попов
Ева Вукадинова
Камен Златков
Ски-бягане
Симеон Деянов
Ски-скок
Владимир Зографски
Биатлон
Владимир Илиев
Антон Синапов
Димитър Герджиков
Благой Тодев
Милена Тодорова
Мария Здравкова
Даниела Кадева
Лора Христова
Фигурно пързаляне
Александра Фейгин
Шейни
Павел Ангелов
Водещи
-
Каква програма предлага МОН на учениците през лятната ваканция
Кой контролира дейността на частните детски градини
24.06 | 18:00
-
Търсенето на имоти от висок клас продължава да нараства
Повечето купувачи търсят дом, подходящ за тяхното семейство.
24.06 | 16:59
-
Bloomberg: Война между Путин и НАТО ще струва над 1,5 трилиона долара
Стратегическото значение на Балтийските държави
24.06 | 16:45
-
Русия продължава с ударите: Жертви и разрушения в няколко области
В граничещия с Русия регион дрон е причинил смъртта на трима цивилни - осемгодишно дете, мъж и...
24.06 | 15:59
Най-четени
-
Терзиев: Има прекалено много коли в София, няма как лесно да се реши проблемът с трафика и с паркирането
Нека да гледаме всички елементи на услугата на градския транспорт за години напред и да дадем...
24.06 | 11:15
-
Синдикатите се противопоставят на частните железопътни превозвачи
Бизнесът вижда възможност за подобрение
24.06 | 11:45
-
Пети ден продължава акцията по издирване голямата дива котка в "Шуменското плато"
Призовават се хората, които забележат опасното животно да сигнализират на телефон 112 - без да...
24.06 | 10:30
-
Българин в Катар за атаката на Иран: Гледахме нещо като шоу. Всичко беше много координирано и прецизно
Това разказа в предаването „Тази сутрин“ българинът Людмил Димитров, който живее в Катар.
24.06 | 10:13