Златозар Атанасов не можа да се класира на финала на троен скок в Москва 16.08 | 09:50

Българският представител така и не успя да се нагоди към условията в руската столица

Българският представител в сектора за троен скок Златозар Атанасов беше бледа сянка на себе си и не можа да се класира на финала на Световното първенство по лека атлетика в Москва.

Заро не можа да се доближи до най-доброто си постижение през 2013-та и в кариерата – 17.09 метра, което щеше да му е повече от достатъчно, за да намери място сред 12-те финалисти.

Нормативът за влизане във финала бе 17.05 метра, но това бе просто ориентировъчно, защото само петима от 22-мата участници преминаха тази граница.

Най-добрият опит на Атанасов беше третият – 16.21 метра, но това никак не бе според стандартите на конкуренцията, защото последният класирал се на финал от Група А бе французинът Гаетан Бая, който скочи 16.63 метра.

Заро очевидно не се чувстваше особено добре толкова рано сутрин и това му изигра лоша шега, защото направи неубедителни два първи опита – 16.16 и 16.04, а третият му скок също бе слаб и той остана последен от всички участници на Световното.

Европейският шампион в зала (Гьотеборг 2013) Даниеле Греко от Италия получи контузия по време на загрявката и не се включи в квалификациите. Нигериецът Тосин Оке пък беше дисквалифициран.

Французинът Теди Тамго се представи най-убедително от Група А и успя да скочи великолепните 17.41 метра още във втория си опит, а американът Уил Клей единствен от другите също успя да премине границата от 17 метра със 17.08.

Бин Донг от Китай (16.98), Мариян Опреа (Румъния) и вече споменатият Бая се класираха за финала от компанията на Златозар Атанасов.

В Група Б бяха записани по-впечатляващите резултати, защото трима души скочиха над 17 метра – Йоан Рапинер (Франция, 17.39), Кристиан Тейлър (САЩ, 17.36) и Педро Пабло Пичардо (Куба, 17.06).

Самир Лейн с 16.87 метра, Фабрицио Скембри с 16.83, Алексей Фьодоров с 16.83 и Дмитриос Томас с 16.69 също спечелиха място на финала.

Битката за медалите в тройния скок започва в последния ден на Световното първенство – 18-ти август от 15:45 часа българско време.