Кейко Фукуда - единствената жена в света с десети дан по джудо 10.08 | 19:11
Освен Кейко само още трима мъже имат толкова висока степен

Само четирима души в света имат черен колан по джудо десети дан. Трима от тях са мъже и живеят в Япония. Четвъртият е жена, живее в Щатите и е на 98 години. Казва се Кейко Фукуда и може да повали всеки мъж на земята, ако се наложи.
Родена в Токио и останала рано без баща, като всяко момиче в Япония Кейко е обучавана в изкуството на калиграфията, аранжирането на цветя и чаения церемониал. Разказите за бойните изкуства на дядо ѝ, който бил самурай, я вдъхновяват да започне да се обучава. Майката и братът на Кейко нямат нищо против да тренира, тъй като мислят, че сред джудистите ще си намери добър съпруг и ще се омъжи. Кейко обаче никога не се омъжва, а се превръща в експерт-джудист. Тя е и единственият жив ученик на легендата Кано Джигоро, бащата на джудото, открил първата си школа през далечната 1882 г.
През 1937г. самата Фукуда започва да преподава. Висока 150 см и тежаща по-малко от 45 кг тя всява респект у мъжете. Същевременно завършва специалност японска литература в университета. През 1966 емигрира в САЩ, където изнася семинари и преподава джудо.
И до днес 98-годишната жена преподава тънкостите на бойното изкуство във физкултурния салон на Ной Вали, близо до Сан Франциско.
През целия си живот Кейко се бори с дискриминацията в света на бойните изкуства, наблюдава как мъже с по-малко умения от нейните се издигат в джудото, но не и тя. Защо? Защото е жена. В продължение на 30 години остава пети дан, тъй като според тогавашните правила жените не могат да растат по-нагоре в йерархията. През 1972 г. обаче напористата джудистка успява да стане първата жена, достигнала до шести дан. Днес тя е единствената жена, получила черен колан по джудо десети дан.
Нейното лично мото е: "Бъди мила и хубава, решителна и силна както психически, така и физически!", както е озаглавен и автобиографичният филм за Сенсей Фекуда, който можете да видите в нашето видео. На церемонията по връчването на десетия дан споделя: "Най-после постигнах това, за което съм си мечтала цял живот!".
Водещи
-
Започва спиране на топлоподаването в Пловдив
Абонатните станции са оборудвани с контролери, които автоматично спират или включват...
17.04 | 12:15
-
Окръжният съд в Ловеч остави без уважение молбата на Десислава Иванчева за условно предсрочно освобождаване
Решението може да бъде обжалвано и протестирано в седемдневен срок пред Апелативен съд –...
17.04 | 11:45
-
Времето в почивните дни ще бъде променливо
Предстои хиляди хора да пътуват за Великденските празници
17.04 | 11:30
Най-четени
-
От "Величие" обмислят нов вот на недоверие след две седмици,
Формацията подкрепя вота на недоверие срещу кабинета на тема корупция, внесен от „Морал,...
17.04 | 10:15
-
Кирил Петков: Не можем да сме част от мнозинство, управлявано от Пеевски
Депутатите гласуват втория вот на недоверие
17.04 | 11:15
-
Парламентът решава съдбата на кабинета "Желязков" с втори вот на недоверие
Вотът беше внесен на 10 април по инициатива на парламентарната група "Морал, единство, чест"...
17.04 | 09:34
-
Днес православните християни отбелязват Велики четвъртък – най-значимия ден от Страстната седмица
Църквата почита четири свещени събития, случили се в този ден – умиването на нозете на...
17.04 | 09:15