Котоошу прекратява кариерата си 20.03 | 12:09
Калоян Махлянов ще става треньор по сумо
Най-известният българин в Япония Калоян Махлянов – Котоошу реши да спре със състезателната си кариера в сумото, след като за пореден път трябваше да се откаже преждевременно от участие в турнир заради контузия.
Котоошу призна пред журналисти в Япония, че се чувства изцеден физически и психически и е преценил, че е дошло времето да сложи край на професионалния си път. Махлянов ще остане близко свързан със сумото, тъй като ще стане наставник в Японската асоциация, която му оказа честта и го покани за член на треньорския щаб.
За целта обаче Калоян Махлянов трябваше да получи японски паспорт и да се откаже от българския си такъв, тъй като Япония не признава двойното гражданство. Така от началото на 2014-та година Котоошу прие фамилията на съпругата си и стана Калоян Андо.
31-годишният гигант от Джулюница е първият европейски сумист, печелил Купата на императора – това стана през 2008-ма година, а през 2005-та Котоошу заслужи втория по сила ранг в сумото "одзеки".
Серия от отказвания на турнири поради контузии през 2013-та и началото на 2014-та обаче костваха на Махлянов позиция в йерархията и той бе понижен в ранг "секиваке". Именно като такъв Котоошу се подвизаваше на течащия в момента турнир в Осака, където се отказа заради контузия в рамото след 1 победа и 9 поредни загуби.
Котоошу изкара повече от 12 години в елитната сумо дивизия "Макуучи", като се оттегля след 537 победи и 337 загуби на глинения кръг, наричан "дохьо".
Водещи
-
Везенков влезе в идеалния отбор на Евролигата за 2025 г.
Той е с най-висок среден коефициент на мач за 2025 г.
02.01 | 17:20
-
Икономист: Най-евтината инвестиция в света е в нефт и газ
Според проф. Красимир Петров всяко семейство трябва да има авариен фонд от 10 000 евро, които...
02.01 | 16:59
Най-четени
-
След преминаването в евро: Таксиметрови апарати отчитат двойни суми
Според производител на машините причината е технически проблем
02.01 | 09:45
-
Успяват ли търговските обекти да връщат в евро?
Хора са се опитвали да купуват дори стекове цигари със стотинки, за да се отърват от тях
02.01 | 10:00