Лукойл Академик отново грабна златните медали 03.06 | 22:13

"Студентите" прекършиха Левски в решителния пети мач в Правец

Шампионът на България Лукойл Академик завоюва 11-а поредна титла в Националната баскетболна лига на страната, след като тази вечер "студентите" спечелиха с 86:81 драматичния пети решаващ сблъсък от финалната серия.

Така Лукойл продължава с доминацията си в родния баскетбол, като "студентите" са неизменен шампион на страната от 2003 година насам. За Левски пък отново остават сребърните медали, като този път воденият от Константин Папазов състав бе наистина близо до голямата цел.

До днес резултатът в серията бе 2-2 победи, като малко не достигна на "сините", за да прекъснат забележителната хегемония на своя голям съперник. За Левски това се явява и трети загубен финал през сезона, имайки предвид, че столичани вече претърпяха поражения в битките за Купата на България и трофея в Балканската лига.

Мач №5 се изигра пред пълни трибуни в зала "Спортен комплекс" в Правец, като до последните минути финалът вървеше равностойно и предполагаше всякакво развитие. Двубоят представляваше и своеобразен бенефис за наставника на шампионите Сашо Везенков, който ще прекрати треньорската си кариера.

Най-резултатен за победителите стана Брандън Хийт с 18 точки. Дарил Уоткинс се отчете със 17, а 13 добави Веселин Веселинов. За гостите по 15 точки имаха Марко Маринович и Младен Пантич, а 13 вкара Чавдар Костов.

Първата част завърши с леко предимство за "студентите", които излязоха напред с 16:10 след десет минути игра.

До полувремето Левски успя да скъси пасива си, като почивката дойде при резултат 35:31 в полза на шампионите.

Втората част стартира със серия от 6:0 за Левски, които успяха да поведат с 35:37. Това обаче бе последвано от подобаващ отговор на "студентите", които показаха, че няма да допуснат по-сериозно изоставане. Последва серия от 13:2 в полза на Лукойл, която отново изведе момчетата на Сашо Везенков напред в резултата.

До края на третата част Лукойл Академик успя да задържи аванса си в резултата, очаквайки финалната четвърт при резултат 58:52 в своя полза.

Решителната четвърта част предложи много емоции на публиката в Правец, като до последно битката между двата тима бе изключително изравнена. Минута преди края авансът на "студентите" бе от само една точка - 82:81, но добра игра на Хийт и Банев отново откъсна домакините за 84:81.

Левски имаше шанс да атакува, но Маринович опропасти акцията на гостите, докато шведският национал Томас Масамба реши всичко с две точни изпълнения от наказателен удар за крайното 86:81 в полза на новия стар шампион на България.

Лукойл Академик: Брендън Хийт, Тодор Стойков, Боян Попович, Димитрис Харитопулос, Дарил Уоткинс (Николай Колев, Томас Масамба, Павел Маринов, Тенчо Банев, Веселин Веселинов)

Левски: Марко Маринович, Златин Георгиев, Чавдар Костов, Димитър Ангелов, Николай Върбанов (Младен Пантич, Стефан Георгиев, Павел Иванов, Димитър Димитров, Неманя Протич)