Лукойл Академик отново е шампион на България по баскетбол 29.05 | 20:54

"Студентите" с девети пореден триумф след 3:0 в серията срещу Левски

Българският шампион по баскетбол Лукойл Академик записа трета победа над Левски във финалната серия на тазгодишното издание на родното първенство и триумфира за девети пореден път с шампионската титла на страната. Днес като гост в София "студентите" надиграха с 15 точки разлика - 88:73 възпитаниците на Константин Папазов.

Това бе 10-ти пореден финал за Лукойл в българското първенство. Баскетболистите на Йовица Арсич получиха Купата от заместник министърът на спорта Иван Ценов, а вицешампионите от Левски - от Георги Глушков, временно изпълняващ длъжността президент на БФБаскетбол.

След мача капитанът на Лукойл Академик Тодор Стойков занесе Купата на президента на Лукойл Валентин Златев, който бе гост в зала "Универсиада".

Първата част бе доста оспорвана и двата отбора непрекъснато сменяха лидерството си в резултата, а след 10 минути "сините" имаха аванс от 3 точки - 24:21.

Левски стартира втората четвърт без да отбележи кош в разстояние на три минути, което позволи на шампионите да обърнат резултата - 26:24. След това "студентите" водеха до почивката като преднината им достигна 7 точки - 41:34. След 20 минути игра възпитаниците на Йовица Арсич водеха с 4 точки - 41:37.

През третата част шампионите продължиха да водят в резултата, а в 28-та минута вече имаха аванс от 14 точки - 61:47. Последваха две тройки за Левски дело на Асен Великов и Арън Харпър, плюс кош за американеца и "сините" намалиха пасива си на 6 точки - 55:61.

След първите три минути на последната част баскетболистите на Лукойл Академик (София) поведоха с 11 точки - 70:59 и до края на мача бе допуснаха обрат. Минута по-късно след тройка на Бруно Шундов и кош на Травис Питърсън "студентите" отново поведоха с 14 точки - 75:61.

Най-голямата разлика в мача бе 21 точки за шампионите - 88:67 по-малко от две минути преди сирената.

За Лукойл Академик най-резултатни бяха Девин Грийн с 20 точки, Брандън Хийт с 18 и капитанът Тодор Стойков с 16 точки. За Левски се отличиха Арън Харпър с24 точки и Стефан Георгиев с "дабъл-дабъл" - 13 точки и 12 борби.