Лукойл изравни финалната серия срещу Левски 25.05 | 17:47

"Студентите" с инфарктна победа в края

От Божидар Азманов

Лукойл надви Левски с 86:83 във втория двубой от финалите от Националната Баскетболна Лига и изравни серия на 1:1 победи.

Двубоят бе изключително драматичен, като студентите на няколко пъти успяваха да изковат преднина от 10-11 точки, но позволяваха на съперника да ги застигне. В крайна сметка победата за шампионите стана факт едва 9 десети преди сирената, след добре осъществено взаимодействие, завършено от Божидар Аврамов.

Лукойл започна мача по-добре и в първите минути взеха аванс от 6:2. Левски обаче направи серия от 10:2 и обърна резултата в своя полза - 8:12. В следващите минути "сините" бяха по концентрирани на паркета и след две поредни тройки на Димитър Ангелов резълтатът бе 16:18. Минута и половина преди края обаче Божидар Аврамов изведе Лукойл напред след зрелишна тройка - 20:18. В крайна сметка първата четвърт завърши с две точки аванс за "студентите" - 24:22.

Втората част започна с тройка на Веселин Веселинов. Марко Маринович върна трите точки още в следващата атака, а това бе и първия негов кош в двубоя. Аврамов обаче на свой ред бе точен от зоната за три точки, а бе и фаулиран от Павел Иванов. След заставането на линията за фаул преднината на домакините набъбна на шест точки. През цялата втора част Лукойл играеше по-добре и след 17 минути за първи разликата надхвърли 10 точки - 45:34 в полза на "студентите". Домакините дори можеха да дръпнат и повече в края на първото полувреме, но в крайна сметка двата тима се оттефлиха на почивка при 48:38.

Левски стартира страхотно второто полувреме и с две бързи тройки на Чавдар Костов и Марко Маринович смъкнаха разликата на шест точки. Маринович обаче бе санкциониран с технически фаул, което бе и негово четвърто нарушение след сблъсък с Масаба и трябваше да седне на пейката. След това и на Неманя Протич бе отсъден технически фаул.

Въпреки че атмосферата се изнерви Левски успя намали до 52:51 след тройка на Митко Ангелов 4 минути и 23 секунди преди края на частта. Последва успешна защита и добър пробив на Чавдар Костов, който бе фаулиран. Единият от двата фаула бе реализиран и Левски изравни, а след нова защита Златин Георгиев даде аванс от две точки на "сините". В един момент Левски поведе с цели шест точки - 57:63, но две тройки, едната от които на Веселин Веселинов от центъра със сирената изравниха резултата преди решителната четвърт - 63:63.

Лукойл се събуди с началото на последната част. 11 поредни точки донесоха солиден аванс на домакините - 74:63. Левски не успя да реализира кош цели четири минути, а Марко Маринович напусна игра след пето нарушение. Въпреки това "сините" характера, с който спечелиха решителния двубой срещу Балкан и след страхотна игра най-вече на Димитър Ангелов започнаха да топят разликата. 2 минути и 40 секунди преди края преднината бе намалена на пет точки - 79:74, а само двадесет и една секунди преди сирената тя бе само точка в полза на "студентите". Митко Ангелов изрравни - 83:83 само 14.6 секунди преди края.

Лукойл не успя да реализира при своята атака, но три секунди преди сирената възпитаниците на Сашо Везенков получиха правото да изнасят от полето на противника. Последва отлично взаимодействие и Аврамов успя да вкара само 9 десети преди края а бе и фаулиран. Ръката му не трепна и при наказателния удар, което означаваше победа за домакините - 86:63.

Веселин Веселинов бе най-резултатен за победителите с 20 точки, докато Брендън Хийт и Божидар Аврамов добавиха по 18.

Димитър Ангелов бе най-добър за Левски с 22 точки и 9 борби, Младен Пантич добави 19 точки и овладя 10 топки, а Чавдар Костов завърши с 11 точки.

Следващия мач от серията е на 29 май, сряда, от 20 часа в зала "Универсиада".