Матей Казийски и Тренто стартираха със загуба новата година 06.01 | 09:34

Бившият национален треньор Силвано Пранди и неговия отбор Латина изненадаха шампионите

Тренто започна новата 2112-та година със загуба, след като допусна изненадващо поражение при визитата си на водения от бившия селекционер на България Силвано Пранди Латина с 1:3 (23:25, 22:25, 25:20, 24:26) в среща от последния 13 кръг от първия полусезон на Серия А1, което коства и лидерската позиция на трентинци в класирането.

От възпитаниците на Радостин Стойчев капитанът Матей Казийски бе най-резултатен с 21 точки (4 аса, 17 атаки). Цветан Соколов започна като титуляр, като това бе мач номер 100 за него с екипа на Тренто. Той игра в първите два гейма, с след това влезе и в последния, записвайки на сметката си 3 точки (1 ас, 2 атаки). Османи Хуанторена и Емануеле Бирарели добавиха съответно по 15 и 14 точки, а Ян Щокър - 10, но те се оказаха недостатъчни за крайната победа.

Топреализатор в мача стана нападателят на Латина Якуб Ярош с 26 точки, което му спечели и приза за MVP. Mладият българин в състава на Силвано Пранди - Йордан Гълъбинов отново не влезе в игра.

Отборът с най-много българи в италианското волейболно първенство - Пиаченца, също започна годината със загуба. Владо Николов и компания отстъпиха с 2:3 (25:15, 23:25, 25:18, 19:25, 9:15) при гостуването си на Сан Джустино.

Националният ни разпределител Андрей Жеков отново бе титуляр за своя отбор и получи най-високата статистическа оценка от всички състезатели на игрището. Освен това той постигна и чудесните за неговия пост 6 точки (1 ас, 2 атаки, 3 блокади). Най-резултатни за Пиаченца бяха Владимир Николов с 16 точки (14 атаки, 2 блокади) и Христо Златанов с 15 (2 аса, 13 атаки). Николай Пенчев влезе като резерва за малко в четвъртия гейм.

В друг мач с българско участие Венцеслав Симеонов за пореден път стана топреализатор за своя Падуа за чистата победа с 3:0 като гост на Рома Волей. Българинът с италиански паспорт записа 16 точки (15 атаки, 1 блокада) - най-много от всички в мача.

Вибо Валентия с Николай Николов в състава си, загуби у дома от Монца с 0:3 (20:25, 23:25, 18:25). Българският център завърши с 4 точки (2 атаки, 2 блокади).

Модена без Виктор Йосифов, допусна пълен обрат при гостуването си на Кунео и загуби с 2:3 (25:22, 25:16, 22:25, 18:25, 13:15).

В останалите две срещи от кръга Мачерата се наложи с 3:2 като гост на Верона, а Сислей Белупо надви Равена с 3:1.

Така след мачовете от 13-ия кръг на първо място във временното класиране на Серия А излезе Мачерата с актив от 32 точки, колкото има о досегашният водач Тренто, но възпитаниците на Радостин Стойчев са с по-лоши показатели. Трети с 31 точки е отборът на Кунео, следван от Модена - 27, Монца - 21 и Сислей - 19.

Вибо Валентия е седми със 17 точки, а Латина и Падуа са на 9-о и 10-о място съответно със 17 и 14 точки, докато Пиаченца е на предпоследната 13-а позиция с 12 пункта.

Следващият кръг в Серия А1 е в неделя, 8 януари.