Надал, Сьодерлинг и Мъри не допуснаха изненади на старта в Мелбърн 18.01 | 12:02

Звонарьова, Клайстерс и Саманта Стоусър напред при жените на Australian Open

От Николай Драганов

Световният №1 Рафаел Надал от Испания стартира безпроблемно участието си на Australian Open 2011. Рафа се наложи над Маркош Даниел, който се отказа заради контузия без нито един спечелен гейм при 6-0, 5-0 след едва 45 минути игра.

По този начин Надал премина с лекота в следващия кръг, където негов опонент ще бъде Раян Суитинг (САЩ), надиграл днес друг испанец - Даниел Химено-Травер.

Миналогодишният финалист в Мелбърн Анди Мъри също се класира за втория кръг на Откритото първенство по тенис на Австралия. В първата си среща от турнира британецът надделя с 6-3, 6-1, 4-2 над словакa Карол Бек, който също не успя да довърши мача поради контузия.

В следващата фаза на турнира Анди Мъри ще се изправи срещу украинеца Илия Марченко, победител днес Рубен Рамирес Идалго (Испания).

Победа в първия кръг на Australian Open постигна и друг фаворит - Хуан Мартин Дел Потро. Аржентинецът се наложи със 7-6, 6-4, 6-4 над Дуди Села. Във втория кръг той ще се изправи срещу Маркос Багдатис от Кипър, който днес се измъчи срещу Грега Земля от Словения в петсетова драма, спечелена в крайна сметка от него с 3-6, 7-5, 6-1, 4-6, 6-2.

Робин Сьодерлинг също постигна очаквана победа и продължава напред в Мелбърн. Шведът не срещна особени проблеми срещу италианеца Потито Стараче и го победи с 3-0 сета (6-4, 6-2, 6-2). Следващият съперник на Сьодерлинг ще бъде Жил Мюлер от Люксембург.

Напред в турнира продължават още Михаел Южни (Русия), Гийермо Гарсия-Лопес (Испания), Едуардо Шванк (Аржентина), Джон Иснър (САЩ), Марич Чилич (Хърватия), Юрген Мелцер (Австрия) и други. По-късно днес пък предстои от супер-двубоите на първия кръг между аржентинеца и бивш №3 в света Давид Налбандиян и представителя на домакините Лейтън Хюит, достигал и до върха в световната ранглиста.

При жените напред продължават №2 в света Вера Звонарьова, записала успех над Зибиле Бамер от Австрия с 6-2, 6-1. Поставената под №5 представителка на домакините Саманта Стосър също нямаше проблеми в първия кръг и загуби само два гейма в мача си с Лорен Дейвис (САЩ) - 6-1, 6-1. Седмата поставена и полуфиналистка от 2008 година Йелена Янкович от Сърбия победи Аля Кудрявцева (Русия) с 6-0, 7-6(5).

Руската тенисистка Екатерина Макарова поднесе една от най-големите изненади в първия кръг на Australian Open при жените. Тя отстрани бившата №1 в световната ранглиста Ана Иванович (Сърбия) след епична трисетова битка спечелена в крайна сметка от Макарова след 3-6, 6-4, 10-8.

От надпреварата в Мелбърн отпадна и друга бивша водачка в световната ранглиста Динара Сафина (Русия), която буквално беше пометена от Ким Клайстерс (Белгия) с 6-0, 6-0. Във втория кръг Клайстерс среща Карла Суарес Наваро (Испания), която победи Кристина МакХейл от САЩ.

Напред в основната схема при жените в Мелбърн продължават още Агниешка Радванска (Полша), Флавия Пенета (Италия), Мария Кириленко (Русия), Бояна Йовановски (Сърбия) и други.