Новак Джокович и Симон Байлс - спортисти на 2018-а 19.02 | 11:44

Белградчанинът заслужи приза за четвърти път

От iNews

Сръбският тенисист Новак Джокович получи наградата "Лауреус" за спортист на на 2018 година на "Laureus World Sports Academy" на церемония в Монако. Джокович се завърна на върха на световната ранглиста през миналия сезон, като спечели титлите от Големия шлем на "Уимбълдън" и на Откритото първенство на САЩ.

Белградчанинът заслужи приза за четвърти път, с което изравни рекордьора Юсейн Болт (Ямайка). Джокович изпревари в класацията при мъжете световния шампион във Формула 1 Люис Хамилтън (Великобритания), баскетболиста Леброн Джеймс (САЩ), френския футболист Килиан Мбапе, кенийския маратонец Елиуд Кипчоге и хърватския футболист Лука Модрич.

За спортистка на годината пък беше определена Симон Байлс, която през 2018 година спечели четири златни отличия на Световното първенство по спортна гимнастика. Байлс заслужи приза за втора поредна година. За отбор на годината очаквано беше избран футболният тим на Франция, спечелил световната титла на Мондиал 2018 в Русия. Спортист с увреждания на годината стана словашката алпийка с нарушено зрение Хенриета Фаркашова, спечелила четири златни медала на Параолимпиадата в Пьончан 2018.

В категорията "Пробив на годината" беше отличена 21-годишната японска тенисистка Наоми Осака, която спечели Откритото първенство на САЩ, а за "Завръщане на годината" наградата получи 43-годишният състезател по голф Тайгър Уудс (САЩ), който през септември спечели турнир от професионалния голф Тур след 5-годишно прекъсване.

Със специални призове за особени постижения и заслуги в спорта бяха отличени алпийката Линдзи Вон (САЩ), 17-годишната олимпийската шампионка по сноуборд Клоуи Ким (САЩ), Елиуд Кипчоге, който постави нов световен рекорд в маратона, китаецът Ся Бою, който стана първият алпинист с ампутирани крака, покорил Еверест, както и френският футболен треньор Арсен Венгер.