Паметник на Генерала на българския спорт украси София 22.10 | 15:50
Президентът Росен Плевнелиев откри с гвардейски почести бюст-паметник на генерал Владимир Стойчев пред сградата на ММС
Президентът и върховен главнокомандващ на въоръжените сили на България Росен Плевнелиев откри с гвардейски почести бюст-паметник на генерал Владимир Стойчев пред сградата на Министерството на младежта и спорта.
На официалната церемония присъстваха вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Йордан Христосков, министърът на младежта и спорта Евгения Раданова, кметът на Столична община Йорданка Фандъкова, заместник-министърът на отбраната Десислава Йосифова, началникът на отбраната вицеадмирал Румен Николов, председателят на БОК Стефка Костадинова и много ветерани от войните.
"Днес откриваме бюст-паметник на видния български пълководец, дипломат, спортист и олимпиец генерал Владимир Стойчев, който е последният български генерал, командвал наши войски във военно време. Той е участник в двете балкански войни и в Първата световна война. Под негово командване за първи път в нашата история българската армия достига най-далечния си рубеж – австрийски Алпи", каза след прерязването на лентата президентът Росен Плевнелиев.
"В своя живот, героична военна кариера, обществена и спортна дейност ген. Владимир Стойчев остави забележителен пример на достойно изпълнен дълг – да служи на Отечеството и да служи на своя народ. В знак на дълбока признателност откриваме този бюст-паметник. Вечна памет и вечна слава на ген. Стойчев. Ние никога няма да го забравим", добави държавният глава.
В словото си президентът на България подчерта, че освен като военен, забележителната личност на ген. Стойчев се проявява и в спорта, обществената работа, българското олимпийско движение и в Народното събрание.
Росен Плевнелиев благодари за родолюбивата идея за издигане на паметника на инициаторите - Съюза на ветераните от войните в България, Министерството на младежта и спорта, Министерството на отбраната, Министерството на културата и Столична община, както и на скулптура Александър Хайтов и архитекта Здравец Хайтов за изработването на монумента.
"В спортната общност на България името на генерал Владимир Стойчев е символ на силна воля за победа, спортсменство и спортно майсторство. Като участник в над 150 големи състезания, от които печели повече от 100 приза, той с основание е наречен "Майстор на ездата”. А хората, които са го познавали, го наричат още учител по етика и родолюбие", заяви при откриването служебният министър на младежта и спорта Евгения Раданова.
"Този непреходен символ ще напомня във времето напред за силата на човешкия характер и дух, за предаността към професията и хората, за любовта към спорта, които ген. Владимир Стойчев ни е завещал като изконни човешки ценности. Покланяме се пред широтата на неговия интелект, пред непреходността на неговите послания и като военен, и като дипломат, и като ръководител и спортист", каза още Раданова.
По време на церемонията председателят на Съюза на ветераните от войните доц. д-р Иван Сейчанов изрази удовлетворението си от реализирането на тази многогодишна мечта, да се издигне паметник на ген. Владимир Стойчев, който да бъде символ–верую на героичния подвиг на българската армия.
Водещи
-
Президентът наложи вето върху промените в закона за особения управител на „Лукойл“
Румен Радев смята, че промените в закона водят до подкопаване на правовия ред в страната
12.11 | 14:39
-
СО опроверга Трайчо Трайков: Трамваят му не е бил засечен от кортеж на НСО
Не е вярно, че "светофарът е дал път на трамвая за секунди", което впоследствие е довело до...
12.11 | 14:30
-
Кънчо Стойчев: С този бюджет правим решителна крачка към пропастта
Според него държавата се е засилила към тежък социален сблъсък
12.11 | 14:10
Най-четени
-
Борисов: Ако президентът не наложи вето на закона за "Лукойл", още на следващия ден ще назначим особен управител
Той коментира и думите на държавния глава, че ако целта на управляващите беше да не затвори...
12.11 | 09:59
-
НСО официално: Всички шофьори са длъжни да ни направят път!
Позиция на Националната служба за охрана:
12.11 | 12:45
-
Убиецът на Мая избяга при родителите си
Има и дребни глоби за паркиране – 20 лева, както и за забравени документи – 10 лв.
12.11 | 11:59