Себастиан Фетел направи нова крачка към титлата 08.09 | 16:56

Световният шампион записа победа и в Гран при на Италия

Световният шампион Себастиан Фетел направи нова крачка към четвърта поредна титла във Формула 1, след като днес германският ас на Ред Бул спечели Гран при на Италия на пистата "Монца".

Вчера Фетел спечели полпозишън на квалификацията, а днес лидерът във временното класиране предложи ново безупречно каране, което още повече увеличи аванса му в борбата за короната. Себастиан Фетел вече разполага с 222 точки в актива си, а авансът му пред втория Фернандо Алонсо достигна 53 пункта.

Втори в Гран при на Италия днес завърши именно Фернандо Алонсо, който потегли от пета позиция в стартовата решетка. Испанецът даде всичко от себе си в "домашното" Гран при на Ферари, но скоростта на Фетел отново бе недостижима днес. На трето място завърши другият пилот на Ред Бул - Марк Уебър, докато първата петица бе допълнена от Фелипе Маса и Нико Хюлкенберг.

Нико Розберг завърши на шесто място, а Даниел Рикардо, Ромейн Грожан, Люис Хамилтън и Дженсън Бътън също финишираха в зоната на точките. Едва на 11-о място завърши Кими Райконен, който още в самото начало трябваше да спре в бокса за смяна на предно крило.

Пилотът на Ферари Фелипе Маса стартира по сензационен начин състезанието, като бразилският ас спечели две позиции и от четвърто място се озова плътно зад лидера Себастиан Фетел. Маса дори опита и да оглави колоната, но световният шампион успя да защити позицията си.

Трибуните на "Монца" изригнаха след три обиколки, когато големият любимец на италианската публика Фернандо Алонсо изпревари по невероятен начин Марк Уебър на втория шикан. Между двамата бе осъществен и контакт, който доведе до поражения по предното крило на австралиеца.

1034104След четири обиколки на "Монца" лидерът Себастиан Фетел започна да трупа преднина, като германецът съумя да се откъсне на почти две секунди зад втория Фелипе Маса. Междувременно Кими Райконен бе принуден да спре в бокса за смяна на предно крило, което и остави Ледения на последно място в колоната.

Проблемите за Люис Хамилтън на "Монца" продължиха с пълна сила, като след шест обиколки британецът бе информиран, че отборът му не може да го чуе по радиото. Междувременно Хамилтън бе силно атакуван от бившия си съотборник Дженсън Бътън, като двамата световни шампион се бореха за десетото място в колоната.

Малко по-късно Бътън успя да изпревари Хамилтън, като настъпиха и промени в челото на колоната. Напълно очаквано Фелипе Маса пусна Фернандо Алонсо пред себе си, но пред испанеца стоеше трудната задача да стопи аванса от 3.6 секунди на лидера Себастиан Фетел. На "Монца" обаче се случваше точно обратното, а след десет обиколко авансът на германеца пред Алонсо мина границата от 5 секунди.

1034106След 18 обиколки преднината на Себастиан Фетел пред Фернандо Алонсо достигна 6.5 секунди, но малко по-късно испанецът съумя да намали пасива си с почти цяла секунда. В 24-ата обиколка Фетел спря за първа смяна на гумите, което и поне временно остави двата болида на Ферари на челото на класирането, предизвиквайки овациите на "Монца".

След 27 обиколки за смяна на гумите спря и Фернандо Алонсо, а механиците на Ферари свършиха удивителна работа, задържайки испанеца за фантастичните 2.7 секунди. Това обаче отново прати Алонсо зад Себастиан Фетел, докато Марк Уебър успя да спечели битката с Фелипе Маса и вече се движеше трети в колоната.

След почти 30 обиколки изглеждаше така, сякаш няма сила, която да спре Себастиан Фетел към победата в Гран при на Италия. Трикратният световен шампион летеше по пистата, като преднината на германеца пред втория Алонсо мина границата от 10 секунди. Междувременно Люис Хамилтън започна да притиска Фелипе Маса за четвъртото място, като преднината на бразилеца бе стопена на 4.3 секунди.

И до края на състезанието Себастиан Фетел не допусна каквито и да е грешки, като германският ас демонстрира шампионска рутина, която отново го тласна към титла №4. Фернандо Алонсо съумя да задържи второто място в колоната, но това отново увеличи пасива към от лидера във временното класиране.