Серина Уилямс защити титлата си на US Open 09.09 | 08:02
На финала американката се наложи със 7:5, 6:7(6), 6:1 над Виктория Азаренка

Серина Уилямс затвърди доминацията си в женския тенис, след като защити титлата си от US Open. Американката надигра със 7:5, 6:7(6), 6:1 представителката на Беларус Виктория Азаренка в повторение на миналогодишния финал и така се поздрави с пети успех в Ню Йорк и общо 17-та титла от Големия шлем.
Двубоят бе изключително оспорван и премина през куп обрати, но накрая триумфът бе за Серина, която защити титлата си от миналата година. Мачът продължи цели 2 часа и 45 минути, превръщайки се в най-дългия финал при жените от 1980 година насам.
С тази си победа Серина Уилямс се превърна в най-възрастната тенисистка, печелила US Open. Тя стори това на 31 години и 347 дни, което е с 293 дни повече от досегашната рекордьорка - Маргарет Корт, която ликува с титлата в Ню Йорк през далечната 1973 година.
Освен този рекорд, със 17-ата си титла от Големия шлем Серина вече заема престижното четвърто място в тази класация, като изостава само на една титла от Крис Евърт и Мартина Навратилова и на 5 от лидерката Щефи Граф. Освен това американката се изравни с рекордьора по титли при мъжете - Роджър Федерер, който също има 17 турнирни победи в Шлема.
Освен това, с петата си титла в Ню Йорк, по-малката от сестрите Уилямс се изравни с Щефи Граф по брой титли от US Open, като пред двете е само Крис Евърт с шест трофея.
Титлата от US Open е общо 55-та в кариерата на Серина, с което тя се изравни на седмото място с Линдзи Дейвънпорт и Вирджиния Уайлд по този показател.
Друг рекорд, който шампионката подобри, е че тя вече има 10 титли на турнири от Големия шлем, провели се на твърди кортове, като изпревари Щефи Граф и Роджър Федерер, които са с по девет.
Освен това Серина прибра и рекорден в историята на тениса чек от 3.6 милиона долара - 2.6 милиона за титлата и 1 милион бонус като победителка в US Open сериите. С тези постъпления американката събра над 9 милиона долара от наградни фондове през този сезон, което също е рекорд, а общо в кариерата си Уилямс мина границата от 50 милиона долара, което е без прецедент в историята на женския тенис.
Въпреки че скоро ще навърши 32 години, Серина доказа, че възрастта не е порок, правейки един от най-силните сезони в кариерата си, като до момента американката е спечелила 9 титли при баланс от 67 победи и едва 4 загуби. По пътя си към финала на US Open пък Уилямс загуби едва 16 гейма и един единствен сет - срещу Азаренка в спора за титлата.
Двубоят между Серина Уилямс и Виктория Азаренка започна при изключително силен вятър, който пречеше и на двете да покажат най-доброто от себе си. При тези тежки метеорологични условия и двете тенисистки правеха доста грешки и изпитваха сериозни трудности при изпълнение на сервис.
Серина стигна до пробив още в първия гейм на мача, но веднага след това загуби подаването си. Така се стигна до 5:4 в полза на Азаренка и сервис за Уилямс. Последва много оспорван гейм, който Серина бе на косъм да загуби, но в крайна сметка американката успя да измъкне подаването си, завършвайки го с мощен ас. Веднага след това Серина стигна до пробив за 6:5, а при сервис гейма си не трепна, затваряйки първия сет със 7:5 в своя полза.
Бъдещата шампионка пренесе инерцията от първия и във втория сет и след бърз пробив поведе с 2:0. Стигна се до 3:1, при което Азаренка направи цели три двойни грешки, подавявайки подаването си на американката, която вече се виждаше с титлата, след като дръпна с 4:1 в резултата.
Точно тогава обаче Вика показа непримиримия си характер и от наглед безнадеждна ситуация, успя да се върне в мача. Първо беларускинята върна единия пробив, а когато при 5:4 Серина сервираше за титлата, Азаренка отново спечели подаването ѝ, изравнявайки за 5:5.
Драмата продължи с пълна сила и Уилямс отново стигна до пробив, за да поведе с 6:5 и за втори път да сервира за трофея. Азаренка обаче не се предаде и след много оспорван гейм и двойна грешка на Серина, отново върна пробива, за да вкара сета в тайбрек. В него Вика бе пределно концентрирана и поведе с 6:4. Съперничката ѝ отрази два сетбола, но след това допусна непредизвикана грешка и Азаренка спечели след 8:6 точки в тайбрека, вкарвайки мача в трети решителен сет.
В него интрига липсваше и на корта имаше само една тенисистка - Серина Уилямс. Американката набързо поведе с 4:1, но този път сценарият от втория сет не се повтори и Серина спечели следващите два гейма, слагайки точка на този толкова интригуващ финал.
Водещи
-
Радостин Василев: Нямам нищо против да съм хулиган в битката с мафията
Робин Худ ме наричайте
24.03 | 10:45
-
„Възраждане“ с готов вот на недоверие – търсят се 48 подписа
„Вместо да защитава националния интерес, кабинетът следва сляпо конфронтационната линия на...
24.03 | 10:30
-
Министерството на спорта уволнява цялото ръководство на Тотото
Министър Пешев се вслуша в призива на Пеевски
24.03 | 10:15
-
Кризата с птичия грип в Съединените американски щати доведе до неочакван обрат на пазара на хранителни продукти
Протеините от боб мунг се превръщат в предпочитан заместител
24.03 | 09:45
Най-четени
-
Сериозен гаф беляза тегленето на тото 5 от 35 в неделя вечер
Въпреки че числата трябваше да бъдат от 1 до 35, в първото теглене бе изтеглено числото 41.
24.03 | 09:15
-
ИАРА предлага драстично увеличение на таксите за риболов
Проектопостановлението предлага нови тарифи за любителите на риболова, като седмичният билет...
24.03 | 09:30