Скачащи кокили - забавление и спорт в градска среда 25.07 | 10:26
Алтернативният спорт набира все повече почитатели и у нас
Ако напоследък сте забелязали някъде хора с интересни на вид кокили, не само да се разхождат наоколо, но и да скачат на тях, определено вече познавате новия алтернативен спорт у нас. Става дума за т.нар. скачащи кокили, които тепърва набират популярност в България, докато по света вече се радват на множество почитатели.
Тодор Павлов, човекът, който се е заел с разпространяването и промотирането на кокилите у нас, ни разказа повече за тази градска алтернатива.
Как се запали по този нетрадиционен спорт?
- Запалих се от интернет, като видях един видеоклип, показващ хора, които скачат на кокили във Франция. След това започнах да търся. Видях, че има и във Варна, но те не бяха качествени. Реших, че това е една бизнес перспектива и мога да стартирам нещо такова, тъй като е ново в България и е иновативно. Свързах се с хора, които изработват най-добрия модел в света - в Австрия. Така започнах да ги внасям в България.
Колко души се занимават сериозно със скачащи кокили в София?
- Ексклузивно само ние продаваме кокили и развиваме спорта като клубна дейност в София. Екипът ни е от пет души, които ходят по събития, организират PR кампании и тренировки.
Какви възможности предоставят скачащите кокили?
- Кокилите имат различни приложения. Човек може да ги ползва за да ходи, да бяга, да прави някакъв тип джогинг. Другият вариант е, ако много му харесва, да прави някакви акробатични номера - шпагати, салта, превъртания, висок скок. Проблемът при нас е, че спортът все още не е достатъчно популярен. Смятам, че ако се популяризира, ще има много по-голям интерес. Друг е въпросът дали хората ще могат да си ги позволят.
Наистина ли спортът е толкова уморителен?
- В началото да, тъй като това са по 4,5 кг. на всеки крак. Самото повдигане и свикването на организма с тази тежест изморява доста. Впоследствие, когато се научиш, адреналинът е много голям, а след няколко минути тренировка започва да се отделя известно количество ендорфин и човек не усеща толкова много теглото. Същевременно тялото се изморява, но голямата доза удоволствие му позволява да тренира и при по-голямо натоварване.
Срещу каква сума човек може да сдобие със скачащи кокили и какви ограничения в килограмите има?
- Детските варират от 400 до 450 лв.,а тези за възрасти от 659 до 679 лв. в зависимост от модела. Моделите са от 30 кг. за деца и се стига до такива за хора до 120 кг. Тъй като спортът е непознат, се създава една илюзия, че е скъп. Ако трябва да го сравним със спортове като колоездене, сноуборд, ски и хокей, цената не е толкова висока. Поддръжката на кокилите изисква средно 80-100 лв. годишно. Ски и сноуборд можем да караме само в зимните месеци, докато кокилите предоставят възможност за една целогодишна активност.
Склонни ли са хората да влагат пари в подобен алтернативен спорт?
- Да, купуват си. Повечето предпочитат да идват само да тренират, тъй като в момента нямат финансова възможност да си ги позволят. Другите, които имат възможност, които искат и им харесва спорта, обикновено си купуват.
Знам, че предлагате безплатни тренировки. Къде и кога могат да ви намерят хората?
- Правим безплатни тренировки всяка събота до езерото с лилиите в Борисовата градина между 19 и 21.30 ч. Предлагаме и модели за деца, така че всеки може да опита. Между 5 и 10 минути човек може да се научи да ходи нормално с някакви първи затруднения. В първите два-три дни е нужно повече ходене и джогинг, за да може човек да добие известна увереност. Децата се научават много по-бързо от възрастните и много по-малко се притесняват
Какви цели си поставяте с екипа, занимаващ се със скачащи кокили?
- Надявам се до 2-3 години ще продаваме по 20-30 чифта кокили годишно. Искаме да правим седмични тренировки. Следващия месец започваме първите такива в София. Те ще се провеждат на една площадка в квартал "Изгрев”. Целта е, когато някой си купи кокили, да отиде там и да има човек, който да му обясни как да ходи на тях.
От друга страна, искаме да популяризираме у нас медицинското приложение на кокилите. Те подпомагат много развитието на тялото. Хубавото е, че не натоварват ставни и коленни връзки, укрепват кръста. Кокилите натоварват изцяло бедрените мускули, подпомагат кръвообращението. Хубавото е, че освен че спортуваш, изграждаш по-добра фигура. В Австрия например кокилите се използват за рехабилитация, раздвижване, при деца с изкривявания и грешна походка.
Водещи
-
Средната пенсия у нас стигна 865 лева към края на септемвр
Данните сочат още, че след актуализацията на пенсиите от 1 юли средната се е вдигнала със 100...
29.11 | 18:00
-
Какво трябва да се знае за медицинските изделия?
Пациентът ли получава парите за медицинското изделие, което му е необходимо?
29.11 | 17:40
-
Израел и Хизбула се обвиняват взаимно в нарушение на примирието, влязло в сила преди два дни
Четири израелски танка навлязоха в западната част на ливанско гранично село.
29.11 | 17:20
-
Осмият опит за избор на председател на 51-ото Народно събрание се оказа неуспешен ОБЗОР
Днес народните представители издигнаха общо три номинации. Тези на Петър Петров от...
29.11 | 16:40
Най-четени
-
Депутатите ще направят осми опит за избор на председател на НС
При последното гласуване вчера на Силви Кирилов не достигнаха три гласа, за да оглави...
29.11 | 09:59
-
Предизвикателството Big Brother приключи за Атижа
Тя отговаря на всички важни въпроси в подкаста „Голямата сестра“
29.11 | 09:40
-
Таксиметровият протест към момента се замразява
Що се отнася до информацията за готвена блокада на цялата държава по Коледа, инж. Ризов увери:...
29.11 | 13:00