Смолян приема световна купа по планинско бягане 12.01 | 14:25
Състезанието ще е за юноши и девойки младша възраст (под 18 години)

Смолян бе избран за домакин 10-ата Световна купа по планинско бягане през юни 2015. Това стана по време на заседанието на Съвета на Световната асоциация за планинско бягане в Монако. Там България бе представена в от Галя Пухалева, която е член на Съвета.
Състезанието в Смолян ще е за юноши и девойки младша възраст (под 18 години) и обикновено е във вариант изкачване и спускане. Девойките бягат приблизително 3 км, а трасето на юношите е средно 5 км.
Съветът на Световната асоциация ще предложи на конгреса през септември 2014 името на състезанието да бъде сменено на "Световно първенство по планинско бягане за юноши и девойки младша възраст". Ако предложението бъде одобрено, Смолян ще бъде първият домакин на Световно първенство до 18 години.
Домакин на Световната купа през тази година ще е Арко ди Тренто (Италия). В предишни години състезанието е провеждано в Германия, Словения, Ирландия, а миналата година беше в Гап (Франция), където тази година ще се проведе Европейското първенство по планинско бягане.
"Убеден съм, че през септември Съвета на Световната асоциация ще приеме промяната на статута на това първенство и Смолян ще бъде домакин на първото световно първенство за тази възраст", коментира Добромир Карамаринов, президент на БФЛА и председател на Европейската комисия по планинско бягане.
"През последните години България организира две Балканиади и две европейски първенства по планинско бягане, а сега след спечелването на Световната купа в Смолян ни остава само да вземем и световно първенство за мъже и жени.
БФЛА ще кандидатства за организиране на най-висшия форум в планинското бягане през 2016-а, по време на конгреса през септември тази година", добави Карамаринов.
Водещи
-
ООН прогнозира: 3,5 милиона души ще има в България през 2100 г.
Според доклада Китай, Германия, Япония и Русия вече са достигнали своя пик, а населението им...
13.08 | 21:00
-
Зеленски: Украйна и лидерите от ЕС се споразумяха с Тръмп за пет ключови принципа
Украинският държавен глава разкри подробности от срещата между европейските лидери и Тръмп в...
13.08 | 20:45
-
Прокуратурата и МРРБ проверяват сигнал за допълнителни възнаграждения в АПИ
Той е подаден през юни
13.08 | 20:30
Най-четени
-
След 33 дни ваканция депутатите ще получат увеличени заплати
С допълнителните плащания, произтичащи от трудовия стаж на държавния глава Румен Радев, сумата...
13.08 | 11:30
-
Трима от „Наглите” изчезнаха мистериозно, издирват ги
Прокопи Прокопиев - Културиста, Ивайло Евтимов - Йожи и Даниел Димитров - Релето са в...
13.08 | 13:45
-
Близо 50% от българите и 69% от бизнеса подкрепят въвеждането на еврото
Това сочат резултатиете от проучване на "Алфа рисърч"
13.08 | 16:59