Спорове за видеотехнологиите във футбола след Челси-Тотнъм 01.05 | 10:17
Отново гол на Франк Лампард разпали желанията за видеотехнологии във футбола
Почти година след като един гол на Франк Лампард не бе признат на Световното първенство по футбол, друг негов удар, този път топката така и не премина гол линията, но голът бе признат от съдията, отново разпали желанието на хората за технологии, които да помагат на съдиите в такива спорни ситуации.
Снощният двубой, в който Челси успя да обърне Тотнъм и да победи с 2:1, когато падна и противоречиво признатият гол на Лампард, все още дава шанс на "сините" да се борят за титлата в Англия. Сериозните оплаквания след двубоя накараха ФИФА да отговори доста срамежливо, че се извинява за решението на съдията и обърна гледната си точка за технологиите във футбола.
Но в момента съдиите са все още в същото положение, в което бяха и на Световното първенство, когато не признаха чистия гол на Лампард в мача срещу Германия. "Когато Франк Лампард вкара топката на почти метър зад гол линията и това не се зачита за гол става ясно какво е положението", каза треньорът на Тотнъм Хари Реднап след мача с Челси, напомняйки за тази случка от миналото лято. "Отнема пет секунди да се вземе правилното решение. Какво му е лошото на това да се вземат правилни решения?".
Малко преди края на мача Челси получи още един съдийски подарък, когато Соломон Калу вкара победният гол от засада. Тези две случки могат да бъдат катастрофални за "шпорите", които водят битка с Манчестър Сити за четвъртото място и място в Шампионската лига през следващия сезон. "Това може да ни струва 50 милиона евро", каза Реднап.
Дори треньорът на Челси Карло Анчелоти призна за тази несправедливост. "Когато гледаме това по телевизията лесно виждаме, че тези решения бяха грешни, но е много трудно да прецениш бързо когато си на терена. Трябва да приемаме такива неща както когато ни облагодетелстват, така и когато са в наша вреда", сподели Анчелоти.
Реднап изрази мнението, че за него технологиите няма как да навредят на играта, мнение което се разпространява все повече във футболните среди. "Какво и е забавното на една игра, в която се вземат грешни решения-дават се голове когато реално няма такива? Целта на играта е да се вземат правилните решения", каза треньорът на Тотнъм.
Вече има няколко възможности пред ФИФА за въвеждане на технологии, но за момента те за затруднени. По време на 125-ата среща на Международната футболна асоциация през месец март бяха представени десет варианта, но тяхната точност не е доказана все още. Единствената технология, която се е доказала до момента е тъй нареченото "ястребово око", което се е наложило в тениса и крикета, но все още не е изпробвано във футбола. Компанията, която предлага тази технология, се надява да я изпробва догодина по време на някой мач от английското първенство.
Водещи
-
Главчев: Предстои да бъде изпълнен и последният критерий за приемането на България в еврозоната
Що се отнася до решаването на проблемите на гражданите, министър-председателят коментира, че...
08.01 | 12:30
-
НСИ: Свиване на производството в бизнес услугите през октомври
Това представлява първо свиване на производството в областта на бизнес услугите от май 2024 г....
08.01 | 12:15
-
Без бензин може да останем от март
„Готови сме, знаем проблема и работим по него. Надяваме се в парламента да припознаят също...
08.01 | 12:00
-
Прокурор: Връщат парите от измамата с театрите
На 6 януари 2025 година двама свидетели са върнали част от присвоените средства - единият 23...
08.01 | 11:45
Най-четени
-
Първо заседание на НС след коледната ваканция на депутатите
След блиц контрола е предвиден и редовният петъчен парламентарен контрол.
08.01 | 08:59
-
Инцидентът блокира временно тунел "Топли дол"
От МВР потвърдиха, че при инцидента няма пострадали хора. Автомобилът е изтеглен извън пътното...
08.01 | 09:45
-
Неофициално: Подновяват преговорите за кабинет
В понеделник президентът Румен Радев заяви, че ще даде още малко време на преговарящите...
08.01 | 09:59