Спортни обекти и съоръжения от национално значение ще могат да бъдат отдавани на концесия, реши парламентът.
Депутатите приеха на второ четене законопроекта за публично-частното партньорство (ПЧП), с който се изменя Законът за физическото възпитание и спорта.
Финансирането, както и строителството и/или управлението и/или поддържането на спортни обекти и съоръжения и обекти за социален туризъм - държавна или общинска собственост или собственост на публичноправни организации, ще може да се извършва чрез публично-частно партньорство, записаха депутатите.
Спортните обекти и съоръжения и обекти за социален туризъм ще могат да се предоставят на концесия за строителство и/или концесия за услуга. Условията за обществен достъп и ползване на обекта и съоръженията му ще се определят с решението за откриване на процедурата за предоставяне на концесия.
Председателят на комисията по физическото възпитание и спорт Огнян Стоичков ("Атака") каза, че досега законът е бранил спортните обекти с национално значение и не е позволявал да се дават под наем за съвместна дейност с частни партньори, а сега това се отменя.
Той посочи, че става въпрос за Националния стадион "Васил Левски", НСА, т.е. за обекти за спортна, възстановителна, тренировъчна и друга дейност. Стоичков отбеляза, че досега е имало гаранции за безплатно ползване на спортните обекти от студенти, ученици, деца.
"Беше регламентирано, че федерацията или спортният клуб, който стопанисва обекта дава квоти на другите спортни клубове и федерации за ползване. Сега всички тези разпоредби отпадат", посочи Стоичков, цитиран от БТА.
Според него механично се предлагат принципите на ПЧП, без да се отчита спецификата на тези обекти.