Сърбия нанесе втора поредна загуба на Бразилия в Световната купа 29.11 | 15:17

Русия спря победния ход на Куба и заедно с Полша и Италия окупира топ 3

Световният първенец Бразилия допусна второ поредно поражение на турнира за Световната купа и напусна заветния Топ 3, който ще определи първите участници на Олимпиадата в Лондон.

След вчерашното поражение от Куба, "селесао" бяха неприятно изненадани и от въодушевените волейболисти на Сърбия, които нямаха какво да губят и направиха забележителен мач срещу фаворита - 3:1 (27:25, 20:25, 25:20, 25:21).

Капитанът на плавите Иван Милкович вдъхнови отбора за най-силния му мач на турнира. Той завърши срещата с 22 точки и бе избран за играч на мача. Милош Никич остана с 21, а за Бразилия на ниво бе опитният Жиба, който завърши двубоя с 15 пункта.

Големите европейски претенденти за място в тройката на турнира за Световната купа в Япония - Русия и Полша преодоляха успешно поредното препятствие пред олимпийските визи за Лондон 2012.

В ранната сесия на днешния седми кръг, Русия спря победния ход на Куба на азиатска земя, но се потруди доста за трите точки - 3:1 (25:23, 25:27, 25:18, 25:12). Южноамериканците влязоха в мача с голямо самочувствие след успехите над Бразилия и Италия, но упоритостта на Сборная, добрата им блокада и блестящите изяви на Максим Михайлов пречупиха островитяните.

Звездата Михайлов направи на пух и прах защитата на съперника със своите 28 точки, а вторият реализатор в историята на турнира - кубинецът Фернандо Ернандес Рамос, се отчете със 17. Руснаците завършиха мача и с цели 13 блока, благодарение на чудесните изяви на Волков и Михайлов.

Междувременно тимът на Полша загря за тежките изпитания във финалния етап на програмата на Световната лига с чист успех над Египет с 3:0 (25:21, 26:24, 25:21). "Фараоните" изиграха добър мач, но допуснаха повече непредизвикани грешки в решаващите моменти и пропуснаха възможността да вземат и гейм срещу фаворита.

Атаката на Дружина Полска в днешния ден поведе Збигньев Бартман с 15 точки, а с 14 завърши Пьотр Новаковски, който бе обявен и за играч на мача.

Това сериозно заплита битката за третото място в таблицата, с отборите на Италия, Бразилия и Куба с реални шансове да го завоюват до края на надпреварата. В челото пък са Полша и Русия, но момчетата на Андреа Анастази имат тежката задача да срещнат последователно Италия, Бразилия и Русия в последните си изпитания в Япония.

В другите срещи за деня Италия надви Аржентина с 3:1 (34:36, 25:20, 25:19, 25:20), САЩ разочарова домакина Япония след маратонски първи гейм - 3:0 (39:37, 25:16, 25:15), а Китай победи приятната изненада на турнира Иран в три гейма - 25:19, 25:19, 25:17 в отделните части.

След изиграването на осмия кръг на надпреварата Полша води в класирането с 22 точки, с 21 е тимът на Русия. Следват Италия със 17, Бразилия с 16 и Куба с 14.