Федерацията ще награди героите на България от Световното по кану-каяк 23.08 | 20:19
Българските каякари и кануисти се завърнаха от Унгария с олимпийска квота и два медала
Троен празник днес честваха в Пресклуб "България" федерацията и националният отбор по кану-каяк - пълния успех на Световното първенство в Сегед, Унгария, рождения ден на спортния директор Емил Младенов и раждането на първото бебе на старши-треньора Петър Мерков.
Миналогодишният европейски шампион при 23-годишните мъже Мирослав Кирчев се пребори за олимпийска квота, като се класира 7-ми на едноместен каяк 1000 м. Съвсем малко не достигна на Деян Георгиев да дублира това постижение на едноместното кану, но е решен на всяка цена да го направи на олимпийската квалификация в Познан догодина.
След 8-годишна суша в женския каяк /б.а. - 2003 г, Бонка Пинджева и Деляна Дачева/, дуетът Даниела Недева и Беренике Фалдум спечели среброто на 1000 м. Дисциплината не е олимпийска за жените, затова отсега нататък момичетата изцяло ще хвърлят усилията си за подготовка в 500-метровата дистанция.
Станилия Стаменова остава в родната история на женското кану като първата носителка на медал от шампионат на планетата. Тя се пребори за бронза на едноместно кану 200 м, дисциплина, която ще стане олимпийска чак в Рио де Жанейро през 2016 г. Затова и тя ще тренира само на 500 м, за да вземе квота за Лондон 2012.
Сладостта от световния успех на женския ни кану-каяк се подсилва и от желязната воля на състезателките да надмогнат физическите страдания на внезапни заболявания. Миналата седмица, непосредствено преди първенството, Беренике бе приета по спешност в пловдивска клиника с диагноза остър апендикс и необходимост от операция. Емил Младенов съобщи, че 99 процента тя няма да стартира и така отпада женският ни каяк.
Днес той разказа, че в "Пиригов" са установили сгрешена диагноза от пловдивските лекари и така унгарката с български паспорт е излекувана с антибиотик. Две бъбречни кризи пък тормозят Станилия по време на първенството. "Беше трудно, защото в много лекарства има съставки от списъка на забранените стимуланти. Добре, че бях в една стая с лекарката и тя ми даваше ленено семе", сподели бронзовата медалистка.
До 12 септември националният отбор е пуснат във ваканция. Федерацията им подарява почивка в Созопол. Деян Георгиев обаче ще пропусне възможността за релакс на морето, защото следващата седмица ще участва на регата в Лондон.
Водещи
-
АП изезе с обширна статия за падането на кабинета Желязков и предсрочните избори
Новите избори, които ще са осмите от 2021 г., вероятно ще доведат до силно фрагментиран...
13.12 | 18:00
-
На извънреден събор: Дадоха мандат на ръководството на БЛС да подпише нов НРД
Ще се настоява за не по-малко от 10% ръст на цените на клиничните пътеки
13.12 | 17:40
-
Петър Чолаков: Вървим към втора фаза на избори след изборите
Ние сме си виновни, не Борисов и Пеевски - докато има балами, ще има и тарикати, категоричен е...
13.12 | 17:00
Най-четени
-
Васил Божков: Ще финансирам младите да влязат в парламента
Бих подкрепил партия на президента Радев с две ръце, заяви биснесменът-политик
13.12 | 15:00
-
Весела Чернева: Италия, Малта и България неприятно изненадаха Брюксел
С позицията си те се присъедиха към скептицизма на Белгия за руските активи
13.12 | 16:20
-
Бойко Борисов: В ГЕРБ никога не сме управлявали напук!
Лидерът на ГЕРБ бе на среща с членове и симпатизанти на партията в Силистра
13.12 | 10:00
-
Божанков, ПП-ДБ: Висшата и нечовешка арогантност събори правителството
Протестът беше заради потъпканото достойнство на българския народ, каза той
13.12 | 12:40