Хикару Накамура спечели супертурнира по шахмат във Вайк Ан Зее 31.01 | 07:55

Втори, само на 0.5 точки от победителя остана световният шампион Вишванатан Ананд (Индия)

Състезаващият се за САЩ японец Хикару Накамура спечели 73-тото издание на супертурнира по шахмат Корус във Вайк Ан Зее (Холандия), част от веригата Голям шлем.

В последния 13-и кръг Накамура с черните фигури, завърши наравно партията си срещу китайския гросмайстор Ванг Хао и така събра 9 точки в крайното класиране, които му бяха достатъчни за титла във Вайк ан Зее.

Това е и най-големият успех в кариерата на Накамура досега, който през тази година влезе в топ 10 в световната ранглиста на ФИДЕ.

Втори, само на 0.5 точки от победителя остана световният шампион Вишванатан Ананд (Индия), който в последния кръг изпусна шанса да спечели турнира, след като също с черните завърши реми с шампиона на Русия Ян Непомняшчи.

Миналогодишният шампион Магнус Карлсен (Норвегия) също направи реми в партията си срещу Александър Гришчук (Русия), което му стигна само за третото място в крайното класиране, което той раздели с Левон Аронян (Армения), който пък завърши наравно с Ян Смеетс (Холандия), като Карлсен и Аронян събраха по 8 точки.

Петото място си разделиха бившият световен шампион Владимир Крамник и шампиона на планетата при младежите – Максим Вашие-Лаграв (Франция), които също се съгласиха на реми в последната си партия и събраха по 7.5 точки.

Останалите две срещи от 13-ия кръг във Вайк ан Зее – Аниш Гири (Холандия) – Руслан Пономарьов (Украйна) и Александър Широв (Испания) – Ервин Л'Ами (Холандия) допълниха пълния процент равенства в края на турнира.

Най-добрият български шахматист Веселин Топалов, както и миналата година, не участва във Вайк Ан Зее.