Срещата в Канкун влезе в заключителна фаза 07.12 | 16:03
Делегатите трябва да постигнат споразумение, ако не искат да повторят безрезултатната конференция в Копенхаген
Срещата на ООН по въпросите за околната среда в мексиканския град Канкун навлезе в заключителната си и решаваща седмица, предаде АП.
Водещата тема в дневния ред са бъдещите съкращения на въглеродните емисии и контрола над държавите за спазване мерките, водещи до овладяване на глобалното затопляне.
В досегашните обсъждания делегатите достигнаха до диспути по определени теми, но най-тежките разговори останаха за финалните часове на двуседмичната среща.
Въпреки затрудненията, министрите на 193-те държави ще трябва да постигнат поне минимален консенсус, за да възвърнат доверието в преговорите на високо равнище, след като последната конференция в Копенхаген не доведе до никакви резултати в ограничаването на вредните емисии.
Делегатите в Канкун ще търсят начини за основаване на т.нар. "зелен фонд". Неговата цел ще бъде подпомагането бедните страни при внедряване на системи за добив на екологична енергия, както и при адаптиране икономиката им към промените в климата.
Фондът ще подпомага тези държави да купуват патенти за зелени технологии от развитите страни и ще компенсира запазването на горите им.
На срещата миналата година американският президент Барак Обама успя да договори политически документ, наречен "Копенхагенско споразумение", в който лидерите на Китай, Индия, Бразилия и Южна Африка се съгласиха да дават отчет за дейността си във връзка с ограничаването на климатичните промени.
Китай отиде дори една крачка по-наред като позволи всичките дейности в тази област, външно и вътрешно финансирани, да бъдат следени от международната общност.
Нерешен, обаче, остана основният въпрос – кой ще бъде регулаторният орган, който ще следи тези процеси и на който държавите ще се отчитат.
Въпреки че миналата година приемането на "Копенхагенското споразумение" бе саботирано от Боливия и Венецуела, в месеците след това 140 държави дадоха подкрепата си за договора, а 85 от тях обещаха официално да намалят въглеродните си емисии или поне да ограничат нарастването им до 2020 г.
Най-трудният въпрос, който трябва да бъде решен в Канкун, е дали развитите индустриални държави ще бъдат съгласни на допълнително намаляване на квотите на въглеродни емисии, които не са се променяли от приемането на протокола от Киото през 1997.
Водещи
-
Мечът на хан Аспарух ще сече лошото в Годината на Змията
Новият астро-период е възлов за България, зеленото привлича късмета
02.02 | 17:40
-
Извънредни мерки на Санторини заради сеизмична активност
Сеизмолозите не изключват силно земетресение след 25 труса за 6 часа
02.02 | 17:00
Най-четени
-
Борисов: Назначенията на новото правителство да започнат след приемането на Бюджет 2025
„Става въпрос за заместник-министрите и областните управители", поясни той
02.02 | 10:00
-
Бащата на убитите деца във Вакарел ги е открил в леглата им с прорезни рани
Били са в таванско помещение, вероятно са спели
02.02 | 11:00
-
Петков за Борисов: Надявам се да не е решил със задна дата да манипулира цифрите на Бюджет 2024
По-рано лидерът на ГЕРБ призова назначенията на новото правителство да започнат след...
02.02 | 10:20
-
Колко ни струва боледуването на децата от грип?
Родителите мислят различни варианти, когато не могат да си вземат болничен и няма баби, на...
02.02 | 18:00