Студенти се застъпват за ромското здравеопазване 28.08 | 09:17

Това е първата в страната програма за подпомагане на ромското здравеопазване

От Кремена Бедерева

Близо 100 роми – студенти и кандидат-студенти по медицина и медицински специалности ще участват в обучение по застъпничество в сферата на ромското здравеопазване. Обучението ще се проведе от 28 август до 4 септември в комплекс "Лесопарка” край град Лясковец. Освен младежите на него ще присъстват и техните преподаватели и ментори, информират от Центъра за междуетнически диалог и толерантност "АМАЛИПЕ".

Сред официалните гости са министърът по управление на средствата от ЕС Томислав Дончев и заместник-министърът на здравеопазването Десислава Димитрова. Те ще вземат участие в две прояви: на 1 септември - в работа "на терен" в различни населени места в областта, а на 2 септември от 11:00 часа в конференция "Не сме безлични, нито безразлични", която е част от програмата на обучението и ще се проведе в Гербовата зала на Областна администрация.

Целта на практическата работа и конференцията след това е да стимулира младите хора да заемат активна мислеща позиция за подобряване на здравния статус на ромската общност, да покажат че младите ромски медици са не само медиатори между общността и здравната система, а и потенциал, който да подсили капацитета в здравната система.

За изпълнение на компонент "Застъпничество” е избран Център за междуетнически диалог и толерантност "Амалипе” – Велико Търново с партньор "Свят без граници” – Стара Загора, а за компонент "Наставничество” – Сдружение "Разнообразни и равни” - София.

Програмата се администрира съвместно от Стипендиантската програма на Фонда за ромско образование в Будапеща, проект "Ромско здравеопазване" на Институт "Отворено общество"- Будапеща и Институт "Отворено общество" - София. В изпълнението на проекта участват също Министерство на образованието и Министерство на здравеопазването.

През изминалата учебна 2010/2011 година в програмата са участвали близо 60 ромски младежи и девойки, а от новата учебна 2011/2012 г. се очаква броят им да достигне 100. Това е първата в страната ни програма за подпомагане на висшето образование, насочена към лекари и медицински сестри от ромски произход.

Най-четени