Събарянето на "Златна перла" било победа на гражданското общество 19.04 | 12:43
Това заяви Лиляна Павлова за процедура, която държавата е длъжна да осъществява
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова пристигна на територията на вилно селища "Златна перла", където започна принудителното събаряне на една от 10-те незаконно построени сгради. По думите на Павлова днешният ден бил победа за гражданското общество, тъй като се слагало край на едно незаконно строителство.
Странни са тези гръмки слова от страна на регионалния министър. Всъщност събарянето на незаконни постройки е регламентирана от законови процедури дейност, която оторизираните държавни институции би следвало да вършат без хвалби и фанфари в медиите. И това, че събарянето на незаконни постройки било победа на гражданското общество всъщност е признание на висш чиновник на държавата, че държавните институции по разни причини са безсилни по въпроса. И трябва разни будни граждани да хабят много енергия, за да се задейства държавата.
Лиляна Павлова се закани също така, че докато е министър, нямало да позволи строителство на мястото на "Златна перла".
Реално събарянето на "Златна перла" започна вчера от фирмата-строител "Краш 2000". Тя е наела изпълнител, който да премахне постройките за сметка на остатъчните строителни материали. За ден и половина са съборени сграда и половина.
Стигна се и до спор между шефа на ДНСК и собственика на бургаска фирма, на която фирма "Краш 2000” са възложили доброволно премахване на всички 10 постройки. Двете фирми били сключили договор за доброволно премахване и бургаската фирма имала изгода да събори 10-те сгради и да оползотвори строителните отпадъци и нямало смисъл държавата да харчи пари за принудително премахване.
Директорът на ДНСК – Милка Гечева, каза, че срокът за доброволно премахване на първите 5 сгради е изтекъл миналата година и затова през март ДНСК е сключила е договор с друга фирма за принудителното премахване. В момента на терена на вилното селище двете фирми събарят сградите.
Регионалният министър коментира и промените в Закона за Черноморското крайбрежие. На въпроса как ще коментира предложението на няколко от кметовете по Южното Черноморие – Созопол, Приморско, Царево и Поморие, тези промени да не влизат в сила, Павлова заяви, че в 100-метровата ивица от брега не трябва да се строи, а кметовете четели закона като "дявол евангелието". Според Павлова нямало опасност да бъдат накърнени общинските бюджети и че дори в промените в закона е предвидена по-облекчена процедура за строителството на пречиствателни станции за дълбоководното заустване.
Водещи
-
Къде у нас са най-ниските и къде най-високите заплати?
Общо за страната средната годишна заплата е била 24 485 лева.
19.12 | 17:59
-
Главчев не подписа Споразумение за сътрудничество в областта на сигурността между България и Украйна
"Зеленски прояви пълно разбиране. Каза, че ще изчака, когато сме готови", допълни Главчев.
19.12 | 17:20
-
Нуждата от редовно правителство с пълен управленски мандат обсъдиха преговорите екипи на ГЕРБ - СДС и ИТН
Това съобщиха от първата политическа сила, която от началото на седмицата всеки ден се среща с...
19.12 | 16:59
-
Путин е готов да се срещне с Тръмп "по всяко време", "ако той пожелае"
Позицията на Москва
19.12 | 16:20
Най-четени
-
Радостин Василев: Подкрепям искането на имунитети
Припомняме, че главният прокурор Борислав Сарафов внесе в 51-вото Народно събрание искания за...
19.12 | 13:59
-
Главчев: Ако има човек, който най-много иска редовно правителство, то това съм аз
По думите му всяко следващо правителство ще може да прекрати това споразумение.
19.12 | 11:59
-
Нов удар по джоба преди празниците
Такса "битови отпадъци" за Стара Загора скача с 16%, за околните села - със 110%.
19.12 | 14:59