7 любопитни факта за празника Свети Валентин 14.02 | 11:00

Зашеметяващите 6 милиона души се сгодяват на този ден всяка година

От iNews.bg

На 14 февруари се отбелязва един от най-популярните празници в света – Свети Валентин, който масово се смята за ден на влюбените. За него има много интересни и много неизвестни факти. Предлагаме ви някои от тях.

Смята се, че Денят на влюбените се пада на 14 февруари, защото това е денят на екзекуцията на полеви лекар и свещеник на име Валентин, който тайно се жени зад гърба на римския император Клавдий II. Той забранил брака, защото вярвал, че неженените войници се бият много по-добре.

Валентин обаче съжалил влюбените и под прикритието на мрака ги оженил.

Прочетена е след екзекуцията му на 14 февруари 269 г.
 Първият Свети Валентин е отбелязан през 496 г. Преди това римският фестивал Луперкалия се провеждал на 15 февруари. Това е празник на плодородието в чест на богинята на "трескавата" любов Юнона Фебруата и бог Фавн (Луперк е едно от неговите прозвища), покровител на стадата. На този ден момчетата избирали от кутия име на момиче и така търсели партньор за празника. Понякога всичко се превръщало в сериозна връзка и дори брак.

Първата картичка за Свети Валентин е изпратена през 1477 г. Митът разказва, че Шарл, френският херцог на Орлеан, изпратил първата картичка за Свети Валентин на съпругата си, която по това време била затворена в Лондонската кула. Макар че той наистина бил плодовит романтичен поет, написал повече от 500 стихотворения през живота си, много от които били посветени на този празник, предполагаемият стих не бил бележка, предназначена за конкретен човек, а по-скоро коментар на придворната традиция.

Докато мъжете от двете страни на семейството се съмнявали в брака, майката на Марджъри се намесила. "В петък е Свети Валентин и всяка птица избира партньор. И ако искате да дойдете в четвъртък вечерта, вярвам на Бог, че ще говорите със съпруга ми и ще се моля да успеем", казва тя.

Бонбоните са най-разпространеният подарък за Свети Валентин, следван от картичките и цветята. 10% от хората купуват бижута, 1% подаряват домашни любимци.

По света почти три четвърти от мъжете купуват цветя за Свети Валентин, а жените купуват повечето от подаръците за себе си.

В Япония на Свети Валентин жените подаряват шоколадови бонбони на своите гаджета, приятели мъже и колеги. Мъжете отговарят със същото на 14 март. Този пролетен ден е известен още като Бял ден, тъй като съпрузите и гаджетата подаряват на любимите си бял шоколад, бельо и бижута.

В Норвегия жените получават стихове със загадъчни улики, които трябва да дешифрират, за да разкрият самоличността на своя ухажор. В Италия лешниците, покрити с шоколад, се увиват в романтични цитати, преведени на няколко езика. В Южна Африка жените избягват мистериозността и предпочитат да закачат имената на любовниците си директно на ръкавите на ризите си.

Около 3% от собствениците на домашни любимци правят подаръци на своите любимци на 14 февруари.

Най-популярните цветя на този ден са червените рози, свързани с богинята на любовта Афродита. Смятало се, че сълзите на Афродита и кръвта на нейната любов Адонис напояват земята, върху която растат червени рози. Сега те символизират любовта до смърт.

Зашеметяващите 6 милиона души се сгодяват на този ден всяка година, установи Focus. Това е вторият най-популярен ден след Коледа за хората да застанат на едно коляно. Денят на Свети Валентин завършва време от годината, което понякога се нарича "сезон на годежите".

Водещи

Най-четени