Създадоха компактни свръхпроводници 12.02 | 10:56
Новите свръхпроводници ще оптимизират технологиите за пренасяне на големи количества енергия
Учени от щатския "Национален институт по стандартите и технологиите" (NIST) изобретиха високтемпературни свръхпроводими (HST) кабели, пише PhysOrg.com.
Новите кабели са по-тънки и гъвкави от сегаизползваните HTS модели, които се срещат в енергийните мрежи, и същевременно време имат подобен капацитет за пренос на енергия. Един ден те ще могат да бъдат инсталирани в научната, медицинска или военна апаратура.
Методът се състои от намотаването на множество покрити с HTS проводници около многонишковото медно ядро на кабела.
Единият от прототипите на новия проводник е с външен диаметър от 6.5 мм и може да проведе ток от 1 200 ампера. Другия модел е с диаметър от 7 мм и капацитет 2800 ампера.Така тези свръхпроводници са около десет пъти по-тънки от стандартните кабели, използвани в електрическите мрежи, които имат капацитет от хиляда ампера.
HTS проводниците пренасят електричеството без съпротивление, когато са охладени достатъчно (под 77º К или -196ºC) в среда от течен азот или хелий. Те се използват за увеличаване на ефективността на електрическите мрежи.
Основната иновация на тънките кабели е толерансът на огъване, който позволява използването на необичайно тънки медни проводници, казват учените.
В момента те разработват прототип на компактни HTS кабели за военни нужди с малки размери, тегло и гъвкавост, която да позволи прекарването на линии с остри завои.
Освен за пренос на енергия, гъвкавите свръхпроводници могат да намерят приложение при свръхпроводимите кондензатори, генераторите, устройства за съхранение на енергията, както и при медицинска апаратура като ядрено магнитните резонанси и протонните ускорители за лечение на рак.
Водещи
-
Вижте всички решения на Министерски съвет от днес, 22 юли 2026 г.
Промени в Кодекса на труда усъвършенстват нормативната уредба, свързана с колективното...
22.07 | 21:01
-
Слави Трифонов: Уважаеми зрители, спите ли?
Решението на Радев е грешно, лицемерно и най-лошото - опасно, коментира той разполагането на...
22.07 | 20:45
-
Руското посолство у нас: България остава един от спонсорите на киевския режим
София продължава да го въоръжава, въпреки отказа й от участие в т.нар. "Коалиция на желаещите,...
22.07 | 20:30
-
Защо „Демократична България” не гласува в пленарната зала за американските самолети в Безмер
От ДБ заявиха, че не са получили основателни доводи от управляващите
22.07 | 20:15
Най-четени
-
Костадинов: Радев обещаваше да нормализира отношенията с Русия, а ни вкарва във война с тях
Румен Радев, който обещаваше да нормализира отношенията с Русия
22.07 | 11:30
-
Радев категоричен: Изключено е от наша територия да се водят бойни действия в Близкия изток
Време е да спрем да се гледаме през прицелите на оръжията, призова премиерът
22.07 | 11:15
-
В село Безмер започна подписка срещу разполагането на американските самолети цистерни в близката авиобаза
Кметът съобщи, че не е получил официална покана за срещата на министъра на отбраната с кметове...
22.07 | 12:15