Спектакъл на Народния обикаля Европа 03.02 | 18:15
Теодора Духовникова и дъщерята на президента играят в „Елементарните частици“
Спектакълът "Елементарните частици" на Народния театър "Иван Вазов" ще има възможност да обиколи европейските сцени, обявиха от първата ни трупа.
Той е по едноименния роман на Мишел Уелбек на режисьора Крис Шарков и в него участват Теодора Духовникова, Димитър Николов, Мартин Димитров, дъщерята на президента Радев – Дарина, и други. Представлението стана първият български проект, който получава марка за театрално качество Prospero NEW, и влезе в първоначалния списък от 24 спектакъла, които могат да пътуват между партньорите. До края на инициативата се очаква този списък да нарасне до 100 представления.
Бюджет
Проектът предоставя редица възможности, организирани в над 150 дейности до 2028 г., включващи създаването на марка за театрално качество Prospero NEW, турнета на спектакли на изгряващи режисьори между партньорите, копродукции, ателиета, менторски програми и резиденции за изгряващи артисти. Платформата е съфинансирана от програмата "Творческа Европа" на Европейския съюз, общият й бюджет е 4,2 милиона евро, като 3 млн. евро от тях ще бъдат директно инвестирани в подкрепа на артисти. Единственият представител на България в престижната платформа е Народният театър. Международните гости се запознаха с работата на част от българските режисьори от по-младото поколение, поставили спектакли в Народен театър "Иван Вазов" през последните две години – Крис Шарков, Боян Крачолов, Елица Йовчева, Василена Радева, Любомир Колаксъзов.
Граници
"Всяка сцена е място, на което да споделяме европейската култура. В отделните държави се поставят пиеси на автори от различни националности, но ние сме много тясно обвързани. Сега ситуацията е различна отпреди 20 години – виждаме, че младите хора вече говорят друг език и те нямат проблем да преодоляват граници. Това е и причината, поради която ние смятаме, че тази платформа е необходима за развитието европейската култура", заяви и Серж Рангони, изпълнителен директор на Театъра на Лиеж, Белгия и бивш президент на Европейската театрална конвенция. По време на срещата в София бе подчертан ангажиментът на платформата да работи за подобряване на цялостната среда за развитие на следващото театрално поколение в Европа. Театралните дейци заявиха важността на защитата на артистичната свобода и подкрепа между културните институции, особено в контекста на засилени крайни политически движения, както и върху по-дългосрочни теми като подобряване условията на труд на артистите, пише "Телеграф".
Водещи
-
Загиналият син на Весела Лечева возил 3-годишната си дъщеря на джета-убиец минути преди трагедията
Мартин дал спасителната си жилетка на детето на свой приятел и това е коствало живота му
11.07 | 17:40
-
Петър Ганев: Къде изчезнаха фискалните правила и корективните механизми?
България вече официално е в процедура по прекомерен дефици
11.07 | 17:20
-
Мантинелата край Карнобат – проектирана за задържане на автомобили до 1600 кг.
Това заяви директорът на Областното пътно управление в Бургас инж. Митко Порязов
11.07 | 17:00
Най-четени
-
Загиналият син на Весела Лечева возил 3-годишната си дъщеря на джета-убиец минути преди трагедията
Мартин дал спасителната си жилетка на детето на свой приятел и това е коствало живота му
11.07 | 17:40
-
Даниел Бузов: Вероятно скоро вътрешният министър ще обяви цялата истина по случая Петрохан - Околчица
Журналистът с нови разкрития за трагедията
11.07 | 11:40
-
Тодор Тагарев: България не беше видима на срещата на НАТО в Анкара
Срещата в Анкара беше много успешна за Украйна, смята бивлшият министър на отбраната
11.07 | 15:30