"Джейсън-1" остава в историята след 11 години в орбита 04.07 | 16:00

Спътникът изследваше океаните и проследи покачването на морското равнище

От Елица Елефтерова

"Джейсън-1", спътникът, който 11 години изследва океаните и проследи покачването на морското равнище, приключи работата си, след като обиколи Земята повече от 53 000 пъти, съобщава АР, цитирана от БТА.

Съвместният американско-френски спътникът е дезактивиран тази седмица, когато е спира работа и последният останал предавател. "Джейсън-1" е предвиден да работи три до пет години, но издържа повече от 11 години.

На всеки 10 дена инструментите на "Джейсън-1" сканираха океанската повърхност, картографираха морското равнище, скоростта на ветровете и височината на вълните на повече от 95 процента от моретата и океаните, по които няма лед.

Спътникът е един от трите океанографски спътника, които осигуряват данните за  промените в морското равнище от последните 20 години. От изстрелването му на 7 декември 2001 г. "Джейсън-1" е отчел покачване на глобалното морско равнище от 4 см, което е "критична мярка на промените в климата и пряк резултат от глобалното затопляне", посочи един от ръководителите на мисията Джон Грънсфелд.

Миналата година 500-килограмовият спътник е изведен на последната си орбита, откъдето, след като е изчерпано горивото  му, е наблюдавал земното гравитационно поле над океаните. Това  изследване, завършило на 17 юни, разкри много подводни върхове и увеличи данните за дълбочината на океаните.

Връзката със спътника е прекъснала на 21 юни и усилията да бъде подновена не са дали резултат. В понеделник "Джейсън-1" е  получил команда да изключи позициониращите контролни системи. Спътникът бавно ще се завърти и слънчевите му батерии ще останат без енергия до 90 дни.

Той обаче ще остане на орбита още поне 1000 години, преди да падне в земната атмосфера. "Джейсън-2", наследникът на "Джейсън-1", е изстрелян през 2008 г. и още работи. Друг подобен спътник "Джейсън-3" ще бъде  изстрелян през март 2015 г.  Морското равнище от космоса измерва и европейският спътник  "Енвисат".

Водещи

Най-четени