Facebook ни прави нещастни 15.08 | 15:51

Вместо да повишават удовлетворението ни от живота, социалните мрежи го намаляват

От Антония Михайлова

Използването на социалната мрежа Facebook помага на хората да си създадат усещането, че винаги са във връзка, но не ги прави щастливи.

Това са установили американски учени, чието изследване е публикувано в сп. PLOS ONE.

Според данните на изследователите от университета в Мичигън, колкото повече време прекарва човек в социалната мрежа, толкова по-ниска е неговата удовлетвореност от собствения живот. Хората не се чувстват щастливи, поддържайки стотици виртуални контакти.

"Изглежда, че Facebook предоставя безценна възможност за удовлетворяване на базовата човешка потребност от общуване. Но вместо да повишава удовлетворението от живота, това води до противоположни резултати – намалява го", казва социалният психолог Етън Крос от Института за социални изследвания при Мичигънския университет.

В хода на изследването учените се обърнали към 82 пълнолетни потребители на Facebook, които имат достъп до своята страница чрез смартфон. Пет пъти на ден в различно време за две седмици авторите изпращали на доброволците съобщения с такива въпроси: "Как се чувстваш точно сега?", "Колко самотен се чувстваш сега?", "Колко често си влизал в акаунта си от момента на последния ни въпрос?", "Колко често си общувал с хора след последния ни въпрос?".

Авторите приканили участниците да оценят нивото си на удовлетвореност от живота в началото и в края на изследването и открили, че колкото повече човек ползва Facebook, толкова по-ниско е усещането му за благополучие.

В същото време общуването с хора лице в лице или чрез телефон подобрявало самочувствието на участниците в експеримента.

Авторите смятат, че изводите им не може да се обяснят само с това, че човек по-често ползва социалната мрежа, когато му е зле или се чувства самотен.

"Макар че хората по-вероятно ползват Facebook, когато са самотни, самотата и използването на социалните мрежи в нашето изследване показаха влиянието си върху самочувствието на човека независимо един от друг", казва д-р Крос, цитиран от РИА Новости.

Водещи

Най-четени