Intel с лоши новини за хората, които точат зъби на "Skylake". И за PC индустрията като цяло 16.07 | 15:01

10-нанометровите чипове ще се забавят

От Ивайло Коралски

Intel обяви, че следващата генерация процесори на компания, носещи кодовото название "Skylake", ще се забавят с поне шест месеца. Това е вторият път, в който гигантът не спазва законът на Мур, според който нова технологична генерация (процесори в случая) трябва да се появява на всеки две години.

Миналата година 14-нанометровите "Broadwell" чиповете също бяха забавени, а "Haswell" и "Ivy Bridge" също не успяха, макар и с малко, да спазят първоначалните си срокове на излизане.

По думите на Intel основната причина за забавянето на 10-нанометровия "Skylake" се крие в появилите се трудности, свързани с покачилата се сложност при създаването на толкова малки транзистори.

"Последните два технологични скока при транзисторите ни сигнализират, че нашият ритъм (за издаване на нови процесори) вече е по-близо до 2,5 години, а не две.", споделя CEO-то на Intel Браян Крзанич.

С други думи законът на Мур трябва да бъде рестартиран.

За да замаже очите на потребителите, Intel смята да издаде 14-нанометровия "Kaby Lake" чип, който е базиран на "Skylake" архитектурата.

Според CEO-то на Intel "Kaby Lake" ще предложи нови екстри и подобрения при производителността, които ще изгладят прехода към 10-нанометровите чипове.

Според анализаторите обаче подобно забавяне няма да се отрази добре на страдащата PC индустрия, тъй като потребителите ще имат по-малко причини да бъдат привлечени към новите продукти.

Intel допълни още, че PC търсенето е по-слабо от очакванията им и предвижда положението да се влоши допълнително до края на година.

Все пак технологичният гигант надява премиерата на Windows 10, която трябва да се състои на 29 юли да посъживи пазара:

"Window 10 ще предлага доста качествени нови елементи, неща като Windows 10 Hello, при които потребителят ще се логва единствено с лицето си и не трябва да използва каквито и да е пароли, Start бутонът... гейминът, при който новите продукти ще работят както на десктоп машини, така и на мобилни устройства", допълва Браян Крзанич.

Въпреки черните предвиждания на Intel обаче, компанията все пак е успяла да реализира продажби в размер на 13,2 милиарда долара за първото тримесечие на 2015 година, благодарение на центровете за информация, internet-of-things и бизнеса с памети.

Водещи

Най-четени