Kodak пълни сметките си от продажби на патенти на IMAX 17.10 | 19:07
След 4 г. на загуби доайенът при фотоапаратите се опитва да стъпи на краката си

Щатският ветеран в производството на фотоапарати Kodak съобщи, че ще продаде хиляди от патентите си за лазерни технологии на IMAX. Очаква се сделката да налее десетки милиони долари в сметките на затруднената във финансово отношение компания. Това съобщи пред AP запознат със споразумението източник, който не е упълномощен да говори с медиите.
Освен първоначалната сделка, която е на цена десетки милиони долари, споразумението включва и допълнителни плащания, при изпълнението на определени критерии, съобщава източникът.
През последните години Kodak се бори за оцеляване, след като потребителите масово преминаха от лентовите към дигиталните фотоапарати. Страховете на инвеститорите за бъдещето на компанията се материализираха в нестабилност на акциите ѝ в началото на месеца, след като Kodak нае за съветник Jones Day - една от водещите щатски адвокатски кантори по дела за несъстоятелност и преструктуриране.
Тогава 131-годишната компания, заяви, че няма намерение да подава молба за защита при обявяване на банкрут.
Патентите, които Imax ще получи от Kodak, ще позволят на компанията да предложи за първи път висококачествено дигитално съдържание върху киноекраните с размери над 24 метра, както и при кината с куполни конструкции. До момента киноекраните с подобни размери можеха да предлагат ограничено филмово съдържание, заявяват двете компании.
От IMAX заявиха, че ще пуснат новата лазерно прожекционна технология през втората половина на 2013 г. Споразумението им с Kodak се отнася за около 100 патента, свързани с технологията за лазерна защита, както с определени права върху дигиталните камери, отнасящи се до 10 хиляди от общо 11-те хиляди патента на Kodak.
И в миналото компанията е използвала свои патенти като начин да увеличи приходите си. От 2008 г, Kodak e спечелила близо два милиарда долара от лицензионни такси.
Сега компанията се надява да продаде още 1100 патента за дигитални изображения. Част от анализаторите предполагат, че те ще донесат общо 3 млрд. долара на Kodak.
След четири поредни години на загуби, от Kodak заявиха, че очакват да възвърнат рентабилността си през следващата година благодарение на големите инвестиции в областта на дигиталните мастилено струйни принтери.
Водещи
-
Андрей Райчев: Няма фундаментална причина да се сбие светът
Натрупано огромно безадресно недоволство застрашава елита, смята социологът
13.09 | 18:00
-
Тръмп призова страните от НАТО да спрат да купуват руски петрол
Призивът американският държавен глава отправи в писмо до държавите от алианса
13.09 | 17:40
-
Михаил Константинов: Късно е за излизане на политическата сцена с нови проекти
Вот на недоверие и търсене на идеалния кандидат – какво предстои за страната на следващите...
13.09 | 17:20
-
Антиправителствен протест започна пред Народното събрание ВИДЕО
Той е свикан от партия "Възраждане" и няколко граждански организации
13.09 | 17:00
Най-четени
-
Борисов с остра критика към Любен Дилов-син (ВИДЕО)
Лидерът на ГЕРБ поздрави участниците в академия, организирана от младежката организация на...
13.09 | 10:40
-
Желязков: Този вот на недоверие е алманах на всички проблеми в съдебната система
По думите му, стои въпросът ще бъде ли допуснато разглеждането му в противоречие с...
13.09 | 13:00
-
Лорер: Правителството няма да падне - то е на малцинството, подкрпяно от ДПС-НН
Ние сме опозицията, която трябва да им напомня, че те не са сами, заяви депутатът от ПП-ДБ
13.09 | 12:20