OpenAI планира бункер за очакван Апокалипсис 22.05 | 15:20
Предложението е от създателя на най-популярния ИИ

Съоснователят на OpenAI — компанията зад ChatGPT — е предложил да бъде изграден бункер за края на света, в който да бъдат приютени водещите изследователи на компанията в случай на Армагедон, предизвикан от появата на нов вид изкуствен интелект, надминаващ човешките умствени способности, пише NY Post.
Иля Суцкевер, който често е определян като "мозъкът" зад ChatGPT, събрал водещи учени на среща през лятото на 2023 г., на която казал: "Ние със сигурност ще построим бункер, преди да пуснем AGI." Това смутило част от присъстващите. Суцкевер използвал изключително библейски термини, като Възнесение, за да опише апокалиптичното бъдеще предизвикано от разработваната от OpenAI технология.
Той обяснил, че целта на този бункер е да защити ключовите учени на OpenAI от евентуален геополитически хаос или насилствена конкуренция между световните сили след пускането на AGI — общ изкуствен интелект (Artificial General Intelligence), който надхвърля човешките възможности.
"Разбира се," добавил той, "ще бъде по избор дали искате да сте в бункера." Тези твърдения са описани в книгата "Empire of AI: Dreams and Nightmares in Sam Altman's OpenAI" на журналистката Карън Хао. Извадка от книгата беше публикувана в списание The Atlantic.
Оказва се, че това не е било единичен случай — двама други източници потвърждават пред Хао, че Суцкевер често е споменавал бункера в разговори вътре в компанията. Един от изследователите на OpenAI дори заявил:"Има група хора — включително Иля — които буквално вярват, че създаването на AGI ще доведе до Възнесение. Наистина." Макар Суцкевер да е отказал коментар, идеята за защитено убежище за учените зад AGI подчертава мащаба на тревожността сред някои от хората, разработващи най-мощната технология в света. Суцкевер отдавна е възприеман като нещо като мистик в OpenAI — известен с това, че обсъжда изкуствения интелект в метафизични термини. В същото време той е и един от най-талантливите технически умове зад ChatGPT и големите езикови модели, които изстреляха OpenAI на световната сцена. През последните години Суцкевер започнал да балансира между ускоряването на AI възможностите и необходимостта от повече сигурност.
Водещи
-
Хора теглят по 30 бързи кредита и не ги плащат
Експертът се надява, че ако България влезе от 1 януари 2026 година в еврозоната, и ЕЦБ ще...
22.05 | 17:15
-
Родители на деца, които не са приети в държавни и общински детски ясли и градини, излизат на протест заради забавени компенсации от държавата
Протестът им е насрочен за 27 май, вторник, от 8:30 часа пред сградата на Министерски съвет в...
22.05 | 17:00
-
На 22 май отбелязваме Европейския ден за борба с наднорменото тегло
Има няколко начина да подобрим своя биологичен часовник:
22.05 | 16:15
Най-четени
-
И 1 глас против в Европейския съвет, може да ни препъне към Еврозонта
Симен Дянков изрази изненада, че шефът на БНБ е коментирал темата, защото това не помага за...
22.05 | 13:50
-
Над половината българи подкрепят инициативата на президента за референдум за еврото
Това сочат резултатите от проучване на "Тренд"
22.05 | 11:00
-
С въвеждане на цифровото евро ЕЦБ цели да постигне обезценяване на огромните задължения на правтелства
По-голямата част от държавите в еврозоната и в Европейския съюз не спазват правилата за...
22.05 | 10:00