Wikipedia прахосвала дарения 25.10 | 12:40

Цял бюрократичен клас около проекта паразитирал от постъпващите пари

От Антония Михайлова

Wikipedia е един от малкото популярни сайтове в интернет, който се е отказал да печели от реклама. Затова от време на време той провежда мащабни кампании по събиране на дарения.

Бившият изпълнител на Wikimedia обаче смята, че средствата се изразходват неефективно, пише DailyDot.

Мнозина помнят появата на страниците на интернет енциклопедията на снимката на шефа на проекта Джими Уейлс, който пронизваше читателите си с тъжен поглед. Мнозина потребители усещаха леко чувство на вина и пращаха пари, за да съществува и в бъдеще безценната енциклопедия.

Тъжните очи помогнаха на проекта да събере в периода 2011–2012 г. 38,4 млн. долара – голяма сума, особено ако се сравняват с 2007 година, когато са били събрани 5 млн. долара.

Изглежда, пред нас е прекрасен пример за ситуация, в която потребителите са съгласни доброволно да си плащат за достъпа до собственоръчно създаденото съдържание. Сю Гартнър, която доскоро заемаше поста изпълнителен директор на Wikimedia, смята, че събирането на дарения води до корупция.

Гартнър е публикувала изявление, в което е обърнала вниманието на обществеността върху неефективното използване на събраните средства. Проектът харчи прекалено големи суми за възнаграждения на хора, които прекалено малко допринасят за развитието на енциклопедията. Често се получава така, че парите се получават от същите хора, които ги дават, което според Гартнър е предпоставка за корупция.

Wikimedia се занимава с развитието на техническата инфраструктура и придвижването на един от най-популярните ресурси в мрежата. Централният офис на фондацията се намира в Сан Франциско, но тя има още 40 представителства в различни страни. Тези представителства са големи получатели на дарения, но Гартнър се съмнява, че от финансирането на регионалните отдели ресурсът получава развитие.

"Значимостта на проекта Wikimedia основно се създава от индивидуалните редактори, които внасят ценна информация на сайта, което води до увеличаване на количеството дарени пари", отбелязва Гартнър. Тя смята, че финансирането в крайна сметка е довело не до подобряването на Wikipedia като такава, а до създаването на цял бюрократичен клас около проекта, паразитиращ от постъпващите пари.

Грегъри Кохс, основател на сайта Wikipediocracy, твърди, че фондация Wikimedia наистина има имперски навици. В организацията се трудят над 200 човека, но за пълноценното изпълнение на задълженията би била достатъчна малка част от този щат. Кохс, както и някои други потребители на проекта, признават, че вече не са сигурни служи ли Wikimedia за подобряване на Wikipedia, или всичко опира до това, че Wikipedia е станала инструмент за обслужване на фондацията.

Андреас Колбе, активен редактор на Wikipedia и модератор на Wikipediocracy, се оплаква, че ръководството на фондацията предпочита да харчи получените пари само за пиар, а не за реално придвижване на ресурса. "Виждам, че мнението на читателите не се отчита при вземане на финансови решения", отбелязва той.

В същото време Гартнър е сигурна, че фондация Wikimedia, която тя напуска, все още има голям потенциал, но са й необходими промени – Wikimedia трябва да стане по-диверсифицирана, действията ѝ – по-прозрачни, а проектите да доказват своята полезност преди получаване на дарения.

Водещи

Най-четени