Вече ни дебнат по интернет и що за личности сме 30.09 | 17:09

Стилът на електронната кореспонденция разказва много за нас

От Антония Михайлова

Стилът на електронните съобщения може много да разкаже за човека. Например за неговото пространство, емоции и дори за личностните му качества.

В епохата на тоталната психоза, че ни следят нонстоп по интерент, това изследване на учените вероятно няма да остане незабелязано.

Саиф Мохамед и колегите му от Националния изследователски съвет на Канада анализирали настроенията, за да разберат чувствата, "скрити" електронната кореспонденция на хората.

"Това е много ефективен начин за получаване на данни за емоционалното съдържание на текста – коментира Мохамед. – Съществуват множество изследвания на положителните и отрицателните емоции и с помощта на всички тези данни бихме могли да разберем как да изучим всички емоции."

Екипът създал глобална "база на настроенията". За тази цел учените използвали данни, получени от Amazon Mechanical Turk. Платформата позволява на хората да координират използването на човешкия ресурс за изпълнението на задачи, на които не е способен компютърът.

Доброволците трябвало да свържат 24 200 думи с определени емоции (например "сладолед" – това е "радост", "градинарство" – "умиротворение" и т.н.). След това те давали определение на думи, използвани в 32 000 електронни съобщения, публикувани след "Делото Енрон": оценявани били емоционалният тон и половата принадлежност.

Резултатите показали забележителна разлика между съобщенията на различните полове. Жените се стараели да употребяват лексика, отнасяща се до радост или тъга, докато мъжете по-често използвали думи, свързани със страх или доверие. Двата пола използвали по-радостни и весели думи, когато кореспондирали с жени.

Мъжете, които си пишели с жени, използвали по-предупредителни изрази, такива като "подготвя" или "надежда".

Учените се опитали да разгледат и чертите на личността през емоционалното съдържание. "Ако се гневиш от време на време, това е нормално – обяснява Мохамед. – Но ако през цялото време си зъл, то това е неотменна част от личността."

С помощта на друга база данни от 585 емоции и свързаните с тях думи, получени в хода на изучаването на различни постове, екипът изработил алгоритъм, с който се опитал да определя типа личност само по анализирането на кратко текстово съобщение.

Хилядите постове са кратък поток от осъзнати очерци, всеки от които дал на психолозите възможността да съдят за една от петте личностни черти, а именно – екстраверсия, невротизъм, доброжелателност, добросъвестност и откритост.

Всичките образци били използвани за получаването на алгоритъм, способен да комбинира емоционалните черти. Резултатът, показан от алгоритъма, в 99% от случаите съвпадал с мнението на психолозите за качествата на автора на съобщението.

Според изследователите определянето на чертите на личността и пола на анонимния събеседник може да помогне в откриването на тревожни признаци на депресия или дори да предостави информация за съдебномедицинска експертиза на онлайн престъпления. Подобен анализ може да предостави и подробно описание на реакцията на обществеността на някое важно събитие.

Преди обаче да се приложат широко данните от изследването, е необходимо да се проведат и други тестове. Тъй като електронната кореспонденция е "привилегия" все още на ограничена група хора, резултатите не може да се нарекат общоприложими.

Водещи

Най-четени