Взривове и прекъснат ток в Каракас – хората масово напуснаха домовете си 03.01 | 10:40
Над венецуелската столица ниско са прелетели самолети, съобщават световните агенции
Най-малко седем експлозии отекнаха днес в столицата на Венецуела - Карас, над която ниско са прелетели самолети, предаде Асошиейтед прес. Взривовете са отекнали около 2:00 ч. след полунощ местно време (8:00 ч. българско време), уточнява световната агенция, цитирана от БТА.
Хора масово са наизлезли в паника от домовете си на улиците.
Ройтерс информира, че южната част на Каракас, включително район близо до голяма военна база, е останала без ток. Очевидците са чули грохот и звук от самолети. В Каракас се издигат и стълбове от гъст дим. Те се виждат и в района на летище "Карлота".
"Цялата земя се разтресе. Това е ужасно. Чухме експлозии и самолети", каза Кармен Идалго, 21-годишна офис служителка, с треперещ глас. Тя вървеше бързо с двама роднини, връщайки се от рожден ден. "Усещахме се сякаш ни удря въздух", добавя тя, цитирана от Асошиейтед прес (AP).
Длъжностни лица от администрацията на Тръмп са наясно със съобщенияta за експлозии и самолети над столицата на Венецуела Каракас рано в събота сутринта, съобщават източници пред американския партньор на BBC - CBS News.
Федералната авиационна администрация издаде известие до въздушните мисии в 1:00 ч. сутринта източно стандартно време в събота, с което забранява на всички американски самолети да работят "на всички височини във венецуелското въздушно пространство", съобщава Fox News.
Венецуелската държавна телевизия не прекъсна програмата си и излъчи репортаж за венецуелската музика и изкуство.
АП и Ройтерс припомнят, че американският президент Доналд Тръмп многократно заяви, че ще разпореди наземни операции във Венецуела в рамките на плана да се окаже натиск върху президента на южноамериканската страна Николас Мадуро да сдаде властта.
В понеделник, по време на срещата си във Флорида с израелския премиер Бенямин Нетаняху, Тръмп потвърди, че американските въоръжени сили са нанесли удар срещу пристанище във Венецуела, използвано за наркотрафик.
Напрежението в отношенията между Венецуела и САЩ е част от дългогодишна ескалация, белязана от поредица официални действия и реакции от страна на американската администрация и правителството в Каракас. Под управлението на президента Доналд Тръмп, Вашингтон последователно засилваше натиска върху режима на Николас Мадуро, заявявайки намерението си да постигне смяна на властта.
Тази стратегия беше подкрепена от значително американско военно присъствие в Карибския басейн. Доклади описват разполагането на ключови военноморски активи, включително самолетоносача USS Gerald R. Ford и разрушители с управляеми ракети, както и бомбардировачи B-1B. Въпреки че официално тези операции бяха обявени като борба срещу наркотрафика, както аналитици, така и венецуелските власти ги тълкуваха като ясен сигнал за по-широки стратегически военни цели.
Реториката прерасна в конкретни действия. От септември на неуточнена година, американските сили предприеха множество въздушни удари срещу предполагаеми плавателни съдове за наркотици в региона, довеждайки до десетки жертви. Президентът Тръмп публично потвърди, че е оторизирал ЦРУ да провежда тайни операции, включително смъртоносни, във Венецуела. Тези действия бяха обосновани от американската администрация със загриженост за наркотрафика и миграцията, докато Каракас ги заклеймяваше като нарушения на международното право и опити за "смяна на режима". Администрацията на САЩ също така обяви награда от 50 милиона долара за ареста на президента Мадуро, обвинявайки го в ръководство на "наркотерористичен" картел.
Наред с военноморските и въздушните операции, президентът Тръмп многократно намекваше за възможността за сухопътни операции във Венецуела, заявявайки, че те могат да започнат "много скоро". Венецуела, от своя страна, осъди тези стъпки като "военни провокации", обвинявайки САЩ в подготовка за война и мобилизирайки своите военни и милиции. Мадуро и правителството му често приписваха вътрешни проблеми, като мащабни прекъсвания на електрозахранването, на "електрическа война" от страна на САЩ и "крайнодесни екстремисти".
Непосредствено преди днешните събития в Каракас, президентът Тръмп потвърди в понеделник, че американските въоръжени сили са нанесли удар и са унищожили пристанищна зона във Венецуела, използвана за наркотрафик. Този публично признат удар върху венецуелска територия представлява значителна ескалация. Въпреки осъждането на американските действия, президентът Мадуро наскоро изрази готовност за диалог с Вашингтон по въпросите на наркотрафика и американските инвестиции в петролния сектор.
Водещи
-
Кольо Колев: Отиваме към нови предсрочни избори
Възможен е политически проект на Румен Радев, смята социологът
10.01 | 18:00
-
Полицията в Гърция издирва българка, изченала предимесец
Тя е майка на три деца, сигналът - подаден от съседите
10.01 | 17:40
-
Иво Сиромахов: Партиите са секти, в които има един вожд
Всички други са безгласни букви, допълва писателят
10.01 | 17:20
-
Хекимян: Терзиев не е бизнесмен, не управлява собствените си пари, а тези на софиянци
Той попита защо, ако софийският градоначалник твърди, че има мафия, е решил да се договаря...
10.01 | 17:00
Най-четени
-
Тръмп: Ще завладеем Гренландия - по лесния или по трудния начин
Според американския президент САЩ трябва да притежават острова, за да възпират Русия и Китай
10.01 | 10:20
-
ПП-ДБ ще върне мандата веднага след връчването му
Това обяви в Стара Загора съпредседателят на "Да, България" Ивайло Мирчев
10.01 | 13:00
-
Приходите от е-винетки през 2025 г. са над 320 млн. лева
Продадени СА над 6,9 млн. броя
10.01 | 11:20
-
Дипломат: В следващите месеци ще бъдем свидетели на най-неочаквани неща в световен план
Нямаме понятие новият международен ред какъв би трябвало да бъде или какъв ще бъде, каза...
10.01 | 10:00