Вирусът WannaCry ударил и наша институция 15.05 | 11:11
ГДБОП и ДАНС са поели случая, предупреждават и за още потенциални атаки

Вирусът WannaCry, който хакери разпространиха в мрежата през последните дни и негова жертва станаха компютри в над 150 държави, е ударил и българска институции. Засега обаче не се съобщава за коя точно става въпрос. Източници на БНР във вътрешното министерство потвърждават информацията, макар официално все още за нея да не е обявено. За случая са уведомени компетентните служби. Отделите на ГДБОП и ДАНС, които се занимават с компютърни престъпления, вече работят по него.
Междувременно звеното за киберпрестъпления на антимафиотите към МВР съобщи, че новият вид криптовирус с името ИскаПлаче/WannaCry вече е заразил няколкостотин хиляди компютъра по цял свят и продължава да нанася щети. Първите данни за вируса се появиха в петък. Потенциални жертви на хакерската атака са още милиони компютри по света.
Експерти по киберсигурност от ГДБОП съветват да бъдат предприети няколко важни стъпки за защита - използване на съвременна операционна система, незабавно обновяване на използваната операционна система, ако тя е неподдържана или остаряла, спиране на уязвимия комуникационен протокол SMB, използване на надеждна антивирусна програма, редовно архивиране на важните потребителски данни върху изолиран (външен) носител, активиране и правилно конфигуриране на съвременна защитна стена и игнориране на съмнителни и/или СПАМ съобщения.
"Вирусът се разпространява без желанието и намесата на легитимния потребител на компрометирания компютър чрез наскоро установена уязвимост в комуникационен протокол за връзка между сървъри по света, използващи операционната система Windows. Всички важни файлове върху заразения компютър се криптират, а потребителят е заставен да заплати еднократно около 550 лева в дигиталната валута Биткойн, за да получи отново достъп до тях. Компрометираната система автоматизирано се опитва да разпръсне вируса, като атакува други сървъри по света", обясняват от ГДБОП.
Британски специалист по информационна сигурност случайно е ограничил разпространението на заразата, като е регистрирал интернет домейн закодиран във вируса, но алармира, че опасността остава висока. До този момент жертви на хакерската атака са станали болници на Острова, испански телекомуникационен оператор, офиси на американска куриерска фирма, компютри на руското МВР, жп гари в Германия, автомобилни фабрики във Франция, училища в Китай и много други. В тази връзка съветът на вътрешното ни ведомство към потребителите е да бъдат бдителни и да предприемат стъпки за защита.
Водещи
-
След задържането на Благомир Коцев: Нови спорове в парламента (ОБЗОР)
Приеха промените в Закона за противодействие на корупцията, дебатът също предизвика остри...
10.07 | 21:00
-
Панчугов: Кабинетът "Желязков" може да издържи далеч по-дълго от очакваното
Единственото, което може да разклати властта, е да има социално напрежение, каквато заявка...
10.07 | 20:45
-
3472 е броят на проектите на общините по инвестиционната програма в Бюджет 2025
Заместник-министърът на финансите Кирил Ананиев обясни каква е поредността на плащанията
10.07 | 20:30
-
От 14 юли в София тръгва нощният автобус до летище "Васил Левски"
Ето по какъв маршрут ще се движи
10.07 | 20:15
Най-четени
-
Пияната Дебора возила 6-годишния си син
Фолкпевицата Дебора беше задържана с 3.14 промила алкохол, след като предизвика катастрофа в...
10.07 | 09:59
-
Нефролог обяснява как излишните килограми водят до хронично бъбречно заболяване
Излишните килограми представляват сериозна заплаха не само за сърцето и ставите, но и за...
10.07 | 12:30
-
ЕП отхвърли вота на недоверие срещу Урсула фон дер Лайен
Той не получи подкрепата на две трети от евродепутатите
10.07 | 13:30