Все повече българи напускат Великобритания 17.01 | 11:40
Около 11 хиляди наши сънародници са си тръгнали от Острова през последната година
Великобритания вече не е сред най-желаните дестинации за имиграция. Данни за последната година показват, че над 250 хиляди души са напуснали Обединеното кралство. Сред тях има както чужденци, така и голям брой млади и образовани британци, които търсят реализация извън страната заради високите разходи за живот, недостъпните жилища, проблемите в обществените услуги, престъпността и бавното нарастване на доходите. Дори заможни хора обръщат гръб на страната – над 10 хиляди милионери също са я напуснали, съобщава Нова тв.
Сред най-големите групи чужденци, напуснали Острова, са българите. По официални данни около 11 хиляди наши сънародници са си тръгнали от Великобритания през последната година, докато едва 4 хиляди са се установили там. Това нарежда България сред страните с най-голям отрицателен миграционен баланс спрямо Обединеното кралство. Повече напуснали има само от Румъния и Полша.
Една от историите на завръщане е тази на Венера Стоянова и нейното семейство. Те са живели в Лондон повече от десет години, водени от желанието да осигурят по-добър живот и образование за децата си. Решението да се върнат обаче идва именно от тях. След като завършва "Кингстън юнивърсити", дъщерята на Венера категорично избира да се реализира в България, което накланя везните и за цялото семейство.
През лятото Стоянови напускат Лондон и се установяват в родното село Дивотино, край Перник, без предварително подсигурена работа. Въпреки това, те бързо намират професионална реализация. Венера започва работа като учител по английски език в езикова гимназия в Перник, а съпругът ѝ се реализира като треньор.
Преди завръщането си Венера е преподавала в българското училище "Звънче" в Лондон и активно е работила за съхраняване на българската култура сред децата на емигранти. Днес тя споделя, че адаптацията в България е по-лесна благодарение на подкрепата на колегите и на факта, че все повече семейства избират да се върнат у дома.
По думите ѝ тенденцията е ясно забележима – все по-често българи от Великобритания вземат решение да се завърнат, привлечени от възможността за по-спокоен живот, близостта до семейството и усещането за принадлежност.
Водещи
-
Пренареждане на политическия пъзел: Какво следва след оттеглянето на президента?
Засега публично са споменавани две дати за предсрочния вот - 29 март и 19 април
19.01 | 22:56
-
Проф. Александър Маринов: В Радев ще видят възможност всякакви хора, напливът ще е голям
Радев или хора от екипа му вероятно вече са премислили листите с кандидати, смята той
19.01 | 22:50
-
Социолог: За партиите е важно преди изборите да заявят дали ще работят с Румен Радев, или не
Водещото послание в обръщението му беше заявката да се превърне в лидираща фигура на това...
19.01 | 22:38
-
Тошко Йорданов контра на Слави: Скочи на Румен Радев, че не играел феър плей
Докато Дългия приветства появата на президента на политическия тепих, бившият му сценарист го...
19.01 | 22:31
Най-четени
-
Какво следва, ако Румен Радев и Илияна Йотова подадат оставки
И докато гадаем за последното, ето какво казва Конституцията:
19.01 | 12:45
-
Оставате без работа? Вижте обезщетенията, които можете да получите и при какви условия
Важно уточнение: Ако сте напуснали по ваше желание, обезщетението може да се ограничи до...
19.01 | 09:45
-
Фалшива реклама с образа и гласа на софийски свещеник
От митрополията предупреждават обществеността да не се поддава на подобни манипулации.
19.01 | 14:30
-
Новите автобуси в София ще отговарят на всички изисквания за безопасност
Той посочва, че няма да се закупуват автобусите, чиито снимки циркулират в медиите, а водещи...
19.01 | 11:15