Градовете на бъдещето – пълни със сензори 05.10 | 10:23
Милиони сензори ще следят и синхронизират различните градски системи
Градове, пълни с милиони сензори от всякакъв тип, които следят и направляват всеки аспект от живота в тях – това е визията на бъдещето, която ни предлага португалската иновационна компания Living PlanIT.
Според авторите на проекта, в бъдеще градовете ще бъдат покрити със сложни мрежи от датчици, управлявани и от централизирана система, която ще намали до минимум участието на хората в работата на различните градски системи.
Така например в случай на пожар в обитавана сграда, сензорите в нея ще засекат пожара и ще задействат автоматично светлини и аларми, които да насочват хората към безопасните стълбища и изходи. По същото време местната пожарна също ще бъде уведомена, а централизираната системата ще настрои светофарите по пътя между пожарната и горящата сграда така, че пожарните коли да стигнат за максимално кратко време до мястото на инцидента.
Плановете на Living PlanIT предвиждат използването на сензори за следене на всички дейности в един град – от движението по улиците, през консумацията на енергия и разхода на вода, до събирането и преработката на битовите отпадъци и дори температурите в отделните стаи на сградите.
Всички тези сензори ще бъдат свързани с централна градска операционна система, която ще им позволи да комуникират една с друга. Подобна система е разработена вече от McLaren Electronic Systems, която прави сензори за болидите от Формула 1. Към нея ще могат да се свързват и отделните граждани, които посредством своите смартфони ще могат да следят от дистанция състоянието на домовете си и дори да контролират домакинските уреди в тях.
Според Living PlanIT този тип "умен" град може да доведе до намаляване на разходите за поддръжка на градовете и повишаване на качеството на живот в тях.
В момента компанията строи демо версия на града. PlanIT Valley е разположен в южна Португалия близо до град Паредес. Очаква се проектът да бъде завършен в следващите няколко години.
Водещи
-
България с равенство в Молдова в последната си проверка преди Лигата на нациите
Два гола не стигнаха на националите ни да бият
06.06 | 09:45
-
Пак слънце до обяд, а после дъждове с гръмотевични бури
На места са възможни и градушки
06.06 | 09:15
-
Джигитите от тежката катастрофа с автобус в София са арестувани
Според разследващи двамата шофьори са си организирали незаконна „автогонка“ и са управлявали...
06.06 | 09:00
Най-четени
-
Пак слънце до обяд, а после дъждове с гръмотевични бури
На места са възможни и градушки
06.06 | 09:15
-
Джигитите от тежката катастрофа с автобус в София са арестувани
Според разследващи двамата шофьори са си организирали незаконна „автогонка“ и са управлявали...
06.06 | 09:00
-
Какво точно пише в черния списък с препоръки за България?
От нагласените поръчки и вечните мандати във ВСС до капана на плоския данък – всичко зад...
05.06 | 13:21