Джеймс Камерън и Google ще търсят полезни изкопаеми в Космоса 21.04 | 11:03
Милиардерите ще инвестират в компания, която ще търси ценни минерали на астероидите

Председателят на борда на директорите на Google Ерик Шмит и съоснователят на компанията – милиардерът Лари Пейдж, обединяват усилията си с холивудския режисьор Джеймс Камерън и други инвеститори в амбициозен космически проект, чиято цел е търсенето на природни богатства в Космоса.
Повече детайли по изследователския план ще бъдат обявени следващия вторник (24 април), когато в Сиатъл ще бъде представена и специално създадената за целта компания - Planetary Resources, се казва в съобщение до медиите, цитирано от Reuters.
Към момента информацията е доста оскъдна. Авторите на проекта обаче се надяват, че ако той се окаже успешен, би могъл да прибави "трилиони долари към световния БВП".
Според Wall Street Journal компанията Planetary Resources ще изследва възможностите за извличане на полезни изкопаеми от астероидите в Слънчевата система – идея, която съществува от десетилетия.
Основатели на Planetary Resource са Ерик Андерсън – бивш ръководител на мисиите на НАСА до Марс, и Питър Диамандис – един от организаторите на състезанието X-Prize, което предлага 10 милиона долара на тези, които успеят да изстрелят управляем космически кораб за многократна употреба.
Проектът ще бъде следващия опит на Джеймс Камерън за покоряването на нови върхове. Миналият месец режисьорът успя да се спусне до дъното на Марианската падина и така се превърна в първия човек, достигнал сам до най-дълбокото място в океана.
Идеята за миньорски дейности в космоса също не е нова за Камерън. Историята на хитовия му филмов проект "Аватар" се въртеше около извличането на ценен ресурс от извънземна планета.
Водещи
-
Румен Радев пристигна с шкодата на жена си в Смолян за среща с унгарския президент
Сребристата лична "Октавия" е купена преди 7 години
19.10 | 19:40
-
Засякоха мистериозни светлини в небето, видени са и от Балканите
Оприличават ги с "неонови вълни" или "електрическа мъгла"
19.10 | 17:39
-
Кутев: Борбата е дали държавата ще се управлява при работеща демокрация, или от една мафиотска структура
"Единственият шанс за съпротива виждам в ИТН", заяви той
19.10 | 17:20
Най-четени
-
Лидерът на ГЕРБ: Всички казват, че не е хубаво на избори, ама чакат Борисов
На политическите си опонентите той каза: "Няма да им стигне времето дори да поддържат това,...
19.10 | 10:00
-
Ива Митева: Наблюдаваме играта „Борба за власт”
Надявам се Трифонов да не остане в този кабинет, заяви тя и прогнозира избори напролет
19.10 | 11:00
-
Министър спипа жп работници да крадат плодове
По време на ремонтни дейности те крадяли от частна ябълкова градина
19.10 | 11:20
-
Отбелязваме Деня на българския лекар
Православната църква почита паметта на Свети Иван Рилски Чудотворец – небесния покровител на...
19.10 | 09:30