Дядо Коледа няма да е щедър към производителите на клетъчни телефони 14.11 | 15:40
Заради кризата се очаква по-слабо търсене на мобилни телефони
Предколедната пазарна треска е събитие, което производителите на клетъчни телефони очакват с нетърпение всяка година. Не е случаен фактът, че повечето от новите модели в сектора се появяват тъкмо в месеците преди края на годината.
Тази година обаче се очаква празниците да повишат продажбите на мобилните по-малко от обичайното. Основната причина за спада се дължи най-вече на икономическата криза, която принуждава много потребители да орежат разходите си за този тип техника, коментират анализаторите от Gartner, цитирани от Reuters.
"Очаква ни едно предпазливо тримесечие. Потребителите са или предпазливи в своите харчове или намират новите джаджи като таблетите за по-привлекателна алтернатива за подарък", е мнението на специалистите.
От Gartner коментират, че продажбите на клетъчни телефони са спаднали с 3% за третото тримесечие на 2012 г. в сравнение с година по-рано. Това е третото поредно тримесечие с негативна тенденция. По същото време се наблюдава експлозивен ръст от 47% на пазара на смартфони.
През отминаващата година ръстът на "по-умните" телефони е бил задвижван и от експлозивното търсене в Китай, където продажбите са скочили повече от двойно – от 78% преди година до близо 170 млн. днес, коментират анализаторите. Това увеличено търсене вкара местни играчи като ZTE, Huawei иTCL сред седемте най-големи производители в световен мащаб наред до гиганти като Samsung, Nokia и Apple.
Водещи
-
Николай Младенов: Благодаря на Тръмп за смелото лидерство, трябва да донесем мир в изстрадалата Газа
За мен е чест и огромна отговорност, че бях номиниран да поема роля в Съвета за мир и като...
18.01 | 14:40
-
Фалшиви маркови дрехи иззе "Икономическа полиция" от магазин в центъра на столицата
Иззетите артикули от търговския обект са над 270
18.01 | 14:20
-
Владислав Горанов: Още преди изборите държавата остава без бюджет
По думите му ГЕРБ са „най-научени на съюзи“ - "и от страната на булката, и от страната на...
18.01 | 14:00
-
Двудневна работна седмица в близките 10 г. прогнозира Бил Гейтс
Споед съоснователя на Microsoft хората вече няма да са необходими „за повечето задачи“ и ще...
18.01 | 13:40
Най-четени
-
Почина актьорът Иван Несторов
Поклонението е на 21 януари, сряда, от 12:30 ч. в столичния храм „Свети Седмочисленици"
18.01 | 10:20
-
Експерт: Прибързаните промени могат да доведат до хаос в целия изборен процес
"Да се въведе забрана необучени членове на секционни комисии да участват в изборния ден",...
18.01 | 13:00
-
Велислава Делчева: Не съм потърсена от Радев за служебен премиер
"Ако бъда повикана, ще представя аргументите си, защо омбудсманът не трябва да заема този...
18.01 | 12:40
-
След 25 г. преговори: ЕС подписа търговско споразумение с Меркосур
Ако бъде напълно приложено, споразумението ще създаде една от най-големите зони за свободна...
18.01 | 13:20