ЕК отвори вратата за комуникации от четвърто поколение 18.04 | 13:15
Днес бяха одобрени правилата за отваряне на честотните ленти 900 и 1800 MHz

Техническите правила във връзка с отварянето на радиочестотните ленти 900 и 1800 MHz за усъвършенстваните съобщителни средства от четвърто поколение (4G) бяха приети от Европейската комисия.
Правилата, чрез които ще се избегнат смущенията в съществуващите GSM и 3G устройства, са важна стъпка към осигуряване на безжичен широколентов достъп за повече граждани и предприятия в ЕС.
Решението на Комисията, което държавите-членки трябва да изпълнят до края на 2011 г., ще спомогне за постигане на целите на Програмата в областта на цифровите технологии за Европа, а именно — всеки европеец да получи основен широколентов достъп до 2013 г. и високоскоростен и свръхвисокоскоростен широколентов достъп до 2020 г.
Новото решение е част от усилията на Комисията да гарантира, че безжичните съобщения ще получат необходимия им радиочестотен спектър, за да развият пълния си потенциал.
По-специално в него се определят техническите параметри, осигуряващи съвместното съществуване в радиочестотните ленти 900 MHz и 1800 MHz на GSM (мобилни телефони 2G), системи 3G, при които към нормалните телефонни услуги се добавя интернет (посредством универсалната мобилна далекосъобщителна система (UMTS)) и мобилна технология 4G, с която се осигурява високоскоростен широколентов достъп (с използването на системи LTE (Long Term Evolution) и WiMAX (Worldwide Interoperability for Microwave Access), с които могат да се обработват и предават по-големи обеми от информация). Това съвместно съществуване е предвидено в преразгледаната Директива за GSM относно използването на радиочестотния спектър за мобилни услуги.
През 2009 г. бяха извършени технически изследвания, за да се покаже, че LTE и WiMAX могат да се използват безопасно заедно с други системи в една и съща честотна лента.
При тези изследвания бяха изяснени и техническите условия, при които системите, използващи честотите 900 и 1800 MHz, не смущават системите в съседните честотни ленти, като например GSM за железопътните и въздухоплавателните услуги. Държавите-членки са задължени да осигурят съответната защита на системите в съседните честотни ленти.
Водещи
-
Борисов: За мен кметът на Варна е невинен, докато съдът не се произнесе
От центъра надясно, други освен ГЕРБ няма. Всички други партии са влезли вляво, в сферата на...
20.07 | 14:00
-
100 бона хонорар върнали Владо Карамазов в Би Ти Ви?
Снимките на „Traitors: Игра на предатели“ вече започнаха във Видин
20.07 | 14:30
-
Пореден протест на пътя Кюстендил - Ябълково заради смъртта на 18-годишната Андреа
Протестиращите изразиха гнева си и към институциите, бездействали и преди и след инцидента
20.07 | 13:40
-
Даниел Митов: Контролът по пътищата става все по-сериозен
В понеделник данните ще бъдат обобщени, като ще бъде изнесена подробна статистика, обяви...
20.07 | 13:20
Най-четени
-
Петкова за заловения рекорден кокаин: България успешно пази границите на ЕС
Участниците в контрабандата са ползвали дипломатическо прикритие за извършване на...
20.07 | 11:00
-
16 лева за фрапе по морето
20.07 | 10:20
-
Мирчев: В КПК има списък с 88 кмета на ПП-ДБ, които са готови за бой
По думите му Делян Пеевски държи ГЕРБ, но не всички там са разбрали, че съдбата на Бойко...
20.07 | 11:20