Европа не рециклира адекватно своите електронни устройства 01.09 | 17:11

Какво трябва да се промени?

От Ивайло Коралски

Вероятно повечето наши читатели знаят, че е необходимо да рециклират електроните устройства, които няма намерение да използват повече. Дали обаче подобно задължение се извършва от всички потребители? Едва ли.

Според данни на ООН и Интерпол, само 35 процента електроните отпадъци (около 3,2 милиона тона) на Европа са адекватно рециклирани. Останалите 6,1 милиона тона са незаконно експортирани, рециклирани неправилно или просто изхвърлени на боклука.

И проблемът от подобни действия (по-скоро липсата им) не се състои единствено в замърсяването на природата (токсини, които се просмукват в почвата дори, когато електрониката попадне на териториите на сметище). Много групировки са се ориентирали в събиране на отпадъчна електроника, която впоследствие се препродава – например изхвърлени стари лаптопи са истинска златна мина за контрабандисти, които ги продават на части.

Какво трябва да направи Европа? Според изследователи, на първо време е нужна по-добра координация между полицията и останалите релевантни организации. Необходимо е и приемането на по-строги закони (и затягането на вече приети) – например приемането на задължително изхвърляне ненужна електроника на специални за целта места.

Дали подобни мерки обаче ще подобрят моментната токсична картинка е съвсем друг въпрос.

Защото към днешна дата все още е трудно да се регулира боклукът на големи електронни компании, а за единичните потребители положението е още по-неконтролируемо.

Нещо повече – Европа е само част от нарастващ глобален проблем. САЩ, например, е отговорен за значително повече ненужна електроника, отколкото Старият континент.

Според анализатори подобни мерки все пак могат да бъдат първоначална основа за подобряване на процеса на рециклиране на електронни отпадъци.

Водещи

Най-четени