Експерт: Лоша поддръжка е сринала системите на Търговския регистър 14.08 | 14:20

Дружествата могат и по-късно да регистрират промени, казва адвокат

От iNews.bg

Причината за срива на Търговския регистър най-вероятно наистина се дължи просто на техническа грешка, а не на опити за злоупотреби. Тя по-скоро се корени в недостатъчната поддръжка на системите. Това каза Любомир Тулев, експерт по киберсигурност в AMATAS, в предаването "Бизнес старт" по Bloomberg TV Bulgaria. Той посочи, че процесът на повишаване на капацитета на системите би трябвало да се случи по-рано, за да не се стига до краха. Въпреки това, той беше категоричен, че вероятността да се загубят големи масиви от данни е малка , тъй като информацията има своите копия.

Според адв. Елка Пороминска, член на Съвета на Софийската адвокатска колегия, до загуба на данни едва ли би могло да се стигне до такава, освен ако няма наистина злонамерени действия срещу Регистъра. Тя коментира, че сривът в системите може да доведе до санкции към всички компании и адвокати, които не могат да внесат своята информацията в законоустановените срокове.

"В Търговския закон има предвидени срокове за внасяне на промените, свързани с търговските дружества. Неспазването на тези срокове се санкционира. В случая може да се говори за форсмажорни обстоятелства и все още няма яснота как това ще се отработи от тази система и от Агенцията по вписвания", коментира още адв. Пороминска.

Все пак преустановяването на работата на Търговския регистър едва ли ще доведе до съществени промени, смята тя. Тя посочи като пример регистрацията на нови дружества, която е невъзможно да се впише в момента.

"Едно дружество в процес на регистрация или такова, което променя обстоятелствата, може да работи и без тези действия да са вписани в Търговския регистър. Вписването им впоследствие ги легитимира. Така или иначе тези организации могат да продължат дейността си", обясни още тя.

Относно затрудненията на сделки, свързани с банковото кредитиране и нотариалните сделки адв. Пороминска посочи, че отново може да се отрази на някои от тях, но мащабите на засегнатите няма да са големи. "Банковото кредитиране е свързано с покупката на жилища. Нотариалните сделки са блокирани, доколкото няма да може да се осигури отпускането на кредита. Все пак в останалата част – налагане на ипотека и действията на нотариуси, не са преустановени. До някаква степен това ще засегне някои дружества или личности, които очакват такова кредитиране и вписване на такива обстоятелства, но в масовата част от случаите това няма да се отрази", допълни адв. Пороминска.

Водещи

Най-четени