Изкуственият интелект е далеч от човешките възможности 12.03 | 15:20

казва световноизвестният американски лингвист и философ Ноам Чомски в интервю за "Ню Йорк Таймс"

От iNews

Алгоритмите на изкуственият интелект засега са много далеч от възможностите на човешкия ум, казва световноизвестният американски лингвист и философ Ноам Чомски в интервю за "Ню Йорк Таймс", цитирано от БНТ.

Той напомня, че чатботове с изкуствен интелект като ChatGPT на OpenAI и Bing AI на Microsoft "са приветствани като първите проблясъци на хоризонта на Всеобхватен изкуствен интелект (AGI)". Но те не могат да заместят хората.

"Този ден може да дойде, но зората му далеч не е изгряла, противно на хиперболата по медиите", казва професорът от Масачузетския технологичен институт, което е най-престижното висше инженерно училище в света..

"Човешкият ум не е като ChatGPT и подобните му. Чатботовете са тромава статистическа машина за съпоставяне на шаблони. За да работи, тя поглъща стотици терабайти данни и екстраполира най-вероятния отговор", обяснява Чомски.

"За контраст, човешкият ум е изненадващо ефективна и дори елегантна система, която работи с малки количества информация; той не се стреми да извежда груби корелации между точки от данни, а да създава обяснения", допълва той.

Чомски казва, че на пръв поглед сегашните чатботове с изкуствен интелект имитират човешката креативност и изобретателност. Те обаче го правят единствено въз основа на статистическа вероятност, а не в резултат на по-задълбочено знание или разбиране.

Функционирането им противоречи на всички човешки мисловни процеси и по този начин те са "заседнали в предчовешка или в нечовешка фаза на когнитивната еволюция", твърди Чомски.

"Колкото и полезни да са тези програми в някои тесни области, няма начин машинното обучение, каквото е днес, да се конкурира с човешкия ум", отбелязва американският философ.

По думите му днешните алгоритми работят само с вероятности, които се променят с времето.

Например те може да научат че Земята първо е кръгла, но след това да "разберат", че е плоска. Създателите на чатботове имат предишен негативен опит със захранването на предишни системи  с невярна информация от тролове.

Чомски не е единственият, който е на това мнение. Преди 3 години финансистът Стивън Макбрайд заяви в материал за Forbes, че голяма част от изкуственият интелект е маркетингов трик, а възможностите му се раздуват изкуствено.

Той дава пример с ентусиазма около роботите през 50-те години на миналия век и прогнозите, че скоро те ще изпълняват много от домакинските и ежедневни задачи, което все още не се е случило.

Водещи

Най-четени