Как да насочим мълния с лазер 23.06 | 16:55
В бъдеще може да се постигне и контрол над бурите

Международен екип учени се научиха да управляват мълнии с помощта на лазер. Предизвикването на искра между два електрода било постигнато с насочването на лазера в газ, намиращ се между тях, като по този начин изследователите посочили къде ще протече електрическият разряд.
Преди това възникването на искрата, както и на мълниите, било дело на случайността – учените разбирали тяхната природа, но не можели умишлено да ги предизвикат. Статията за постижението на изследователите е публикувана в изданието Science Advances.
Газът, под въздействието на лазерите, силно се нагрява и усилва електрическия разряд, превръщайки го в плазма. Плазмата привлича искра и я провежда по-нататък, сякаш електричеството върви по тунел. Конструирайки такъв тунел от плазма с помощта на лазер, учените успешно създали искра с кръгла и S-образна форма.
Освен това те успели да накарат мълнията да удари препятствие да се появи отново от другата му страна – това преди е постигано с някои лазерни лъчи, но не и с електричество.
Новата технология може да се прилага в различни сфери на производството – всеки път, когато е необходимо да се подаде електрическа искра в конкретно място. В изследванията все още не се говори за контрол над бурите в природата, но учените смятат, че това също ще бъде възможно благодарение на открития механизъм.
Водещи
-
Софиянци без наземен градски транспорт и в четвъртък
Синдикатите предупредиха протестиращите, че подкрепят исканията им за 15% увеличение на...
14.05 | 21:00
-
МФ отвърна на зам.-кмета на София
По-рано Иван Василев обяви на брифинг, че МФ разпространява внушения и невярна информация за...
14.05 | 20:45
-
Весела Лечева: БОК е на прага на международен скандал
Законите в България трябва да се изпълняват, настоя тя
14.05 | 20:30
-
Вижте всички решения на МС от днес
Одобрени са промени в Закона за кадастъра и имотния регистър: Документите от кадастъра стават...
14.05 | 20:00
Най-четени
-
Костадинов към Киселова: Вие си позволихте да сте над Конституцията
"Най-лошото е, че не сте вие сама като личност, защото всички знаем, че го направихте, защото...
14.05 | 11:15
-
Пеевски: Правителството трябва да изкара пълен мандат
Според него оставката на председателя на Народното събрание Наталия Киселова не стои на дневен...
14.05 | 13:20
-
Всеки ден у нас един човек става милионер
Все повече хора взимат банкови кредити в размер над 1 млн. лв., показват данните на БНБ
14.05 | 12:15