Китай продължи лиценза на Google с година 07.09 | 19:49
В момента функционира китайска версия на Google, цензурирана според идеологическите условия

Официален Пекин продължи с една година лиценза на корпорацията Google за работа в китайския сегмент на интернет пространството.
В момента функционира китайска версия на Google, която е цензурирана според идеологическите условия на Пекин. От главната страница обаче на посетителите се предлага да отидат на хонконгската версия, която не се подлага на цензура, пише Lenta.ru.
Конфликтът на китайските власти и Google започна още през 2009 година. Корпорацията тогава заяви, че е подлагана на натиск от страна на Пекин и обвини властите във въвеждане на цензура и атака над адресите и акаунтите на мести правозащитници.
През март 2010 година Google обаче се съгласи и значително намали обема на търсенето за китайските потребители, ограничи и своята работа в рамките на страната.
Тогава компанията обяви, че има намерение изобщо да се откаже от работа с цензурирани търсения и дори закри китайската версия на търсачката. След това започна и пренасочването към Хонконг.
През лятото на 2010 година Китай даде лиценз за работа на Google за една година, но конфликтът не утихна. През март тази година корпорацията обвини Пекин отново – този път за блокирането на Google Mail.
Обвиненията бяха категорично отхвърлени от властите.
През юни 2011 година Google отново обвини Пекин за масов взлом над акаунтите на американски държавни служители, военнослужещи, журналисти, а също и на китайски защитници на правата на човека и сътрудници на правителствени структури на редица азиатски страни. Ръководството на корпорацията беше категорично, че хакерската атака идва от територията на Китай.
Като отговор Пекин обвини пък Google, че се стреми да дестабилизира международната обстановка и заяви, че всички обвинения са изфабрикувани.
Официалната власт в Китай провежда идеологически жестока битка в интернет пространството, блокирайки сайтове със съдържание, което би могло да се отрази негативно на морала на нацията.
В този ред попадат както сайтове с еротично или порнографско съдържание, така и сайтове с материали на правозащитници, които критикуват политиката на управляващата комунистическа партия. Така например, когато китайския правозащитник Лю Сяобо бе удостоен с Нобеловата награда за мир, властите блокираха търсенето на информация за събитието, както и всякакви коментари по темата.
Също така Пекин частично блокира популярни социални мрежи като Facebook и Twitter, както и принадлежащия на Google YouTube.
Водещи
-
Кои са необходимите документи за явяване пред ТЕЛК?
Кога може да се обърнете към лекарска консултативна комисия (ЛКК)?
04.04 | 14:59
-
Галъп: ГЕРБ остава първа политическа сила, ДПС-Ново начало са втори
Към началото на месец април 2025 г. ГЕРБ продължава стабилно да води с отчетлива преднина в...
04.04 | 14:15
-
Отбелязваме Деня на психолога: Какви са предизвикателствата пред тази професия
Каква е ролята на психолога в съвременното общество?
04.04 | 13:45
-
Доналд Тръмп представи златните визи, с които възнамерява да привлече най-богатите хора на планетата в САЩ
За 5 млн. долара това може да бъде ваше. Това е златна карта: картата на Тръмп, разясни...
04.04 | 12:59
Най-четени
-
Кристалина Георгиева: Митата на САЩ са значителен риск за глобалните перспективи
Тя добави, че е важно да се избягват стъпки, които биха могли да навредят допълнително на...
04.04 | 10:15
-
Виктория, от лесбийската афера от „Хелс китчън“, е останала без годеник.
Оказва се, че Ивайло не ще и да чуе за нея. Той вече е скрил профила си в социалната мрежа....
04.04 | 11:45
-
Ще ядем ли дълбоко замразено агнешко месо от Нова Зеландия за Великден?
Симеон Караколев: Има препарати, които дават на месото вид като на заклано вчера
04.04 | 10:45