Манекените за краш тестове - на ново ниво 25.09 | 13:58
BioRID е създадена специалисти на GM
Американският автомобилен концерн General Motors е решил да изведе манекените за краш тестове на ново ниво. В момента компанията работи върху устройства от ново поколение, създадени специално за използване на задните седалки на колите, съобщава Econ.bg.
Последната генерация от манекени, наречени BioRID, е създадена специалисти на GM в сътрудничество с инженери от университета Чалмърс в Гьотеборг, Швеция. Това става ясно от информация на сайта Mashable.
Подобно на хората усъвършенстваните "изкуствени човеци" от второ поколение разполагат с 24 гръбначни прешлена, които са комбинирани с торсионни шайби, уретанови брони и пружини, симулиращи човешките мускулите.
Самият гръбначен стълб е инсталиран в обсипан с датчици силиконов торс. В долната му част дори е поместен пълен с течност изкуствен пикочен мехур.
Благодарение на купищата електроника новите манекени могат с голяма точност да покажат какво точно се случва с човешкото тяло по време на катастрофа, предавайки към компютрите гигабайти информация в секунда. Преди да бъдат приети за масово тестване на нови автомобили, куклите трябва да преминат през многобройни повтарящи се тестове, при които да се докаже тяхната ефективност и надеждност.
Освен от университета Чалмърс в проекта участват и инженери от Chrysler, Ford и Humanetics Innovative Systems, като последната е производител на BioRID.
Водещи
-
Здравният министър създаде работна група за болничната храна
Срокът за изготвяне на предложение за нормативен акт е до края на месец април 2026 г.
16.01 | 15:15
-
Кметът на община Асеновград обяви частично бедствено положение
Четвърти ден част от града е с нарушено или липсващо водоподаване.
16.01 | 15:00
-
Заболеваемостта от грип в област Благоевград е под епидемичните нива
По думите на доктор Калоянов заболеваемостта от грип и остри респираторни заболявания за...
16.01 | 14:45
-
Испанската EFE: България, една от най-бедните и корумпирани страни в ЕС, отново потегля на избори
От агенцията отбелязват, че партията „Алианс за права и свободи“ е върнала днес на президента...
16.01 | 12:15
Най-четени
-
10-годишният Симеон спечели приза "Читател на годината", балансирайки между традиционните романи и интерактивните технологии
Внос на навици от Англия
16.01 | 11:15
-
Пожар в столичния квартал „Свобода“ взе три жертви
Огънят е избухнал към 3:00 ч. в петък сутринта
16.01 | 11:01
-
Протест за ефективни присъди преди делото срещу Габриела и Красимир
От 10 часа пред сградата на съда в София ще се проведе и протест с настояване за "максимално...
16.01 | 09:45
-
Разследват смъртта на руския олигарх Владислав Баумгертнер в Кипър
Тялото на мъж изплува край Лимасол, свързват го с шефа на "Уралкалий"
16.01 | 12:00