Нанодиаманти се произвеждат в руднична галерия в Рудозем 26.06 | 11:57
Технологията за производството на нанодиаманти е разработка на проф. Ставри Ставрев

Нанодиаманти се произвеждат чрез взривен синтез в руднична галерия в Рудозем, съобщават от фирмата Nano SS в Смолян.
Фирмата е единственият в Европейския съюз производител на нанодиаманти по силата на лицензионен договор с притежателя на патента проф. Ставри Ставрев, посочва БТА.
Интересът към използването на продукти с нанодиаманти в транспорта и машиностроенето е особено засилен по време на криза, тъй като част от приложенията са свързани с икономия на гориво при автомобилните двигатели и повишаване на износоустойчивостта на машинни детайли, информира търговският директор на фирмата Анастас Ставрев.
Технологията за производството на нанодиаманти е разработка на проф. Ставри Ставрев.
В неработещо руднично подземие в Рудозем чрез контролирани взривявания в специална камера се произвеждат нанодиамантите. След това продукцията се пречиства и обработва за различни продукти в производствената база в с. Полковник Серафимово.
Нанодиамантите са материал, синтезиран от свободния въглерод в някои от взривните вещества чрез фазов преход в процеса на взрива, и представляват въглеродни наночастици в кристална форма, обясняват специалисти в предприятието.
Приложението им като високотехнологична разработка е особено актуално напоследък в тежката промишленост и в транспорта.
Един от най-търсените продукти на Nano SS е оптимизатор за моторни масла. Прибавени към моторните масла, нанодиамантите снижават триенето в двигателите с вътрешно горене, което води до икономия на гориво от 7 до 10%.
Тестове с нанодиамантния оптимизатор вече са приключили в обществения транспорт в голям гръцки град и в момента се сключва договор за снабдяване на транспортната фирма с продукта, допълва Анастас Ставрев.
Работи се и за представяне на продукт, който се прибавя към трансформаторните масла, повишавайки мощността на трансформаторите.
Якостта на диаманта, дори в наноразмери, намира приложение в създаването на покрития за машинни детайли и инструменти.
Заводът в с. Полковник Серафимово внедрява производство на никел-нанодиамантни и хром-нанодиамантни покрития, които имат уникални показатели по отношение на износоустойчивост, антикорозионност, якост, твърдост.
Сред клиентите и партньорите на Nano SS в момента са гръцка община, транспортни фирми, включително и корабни, както и компании от Европа и от Близкия изток.
Получаваният продукт в производствената база на фирмата е напълно идентичен с естествения диамант, основавайки се на технология за модификация на повърхността на нанодиаманта и деагрегация на агломератите му, обясняват още експертите.
Водещи
-
Заради пожар пътят между автомагистрала "Хемус" и "Провадия" е затворен
От полицията уточниха, че горят сухи треви и оранжерии. Към момента няма опасност за...
29.07 | 17:59
-
Иванчева: В шок съм, още не мога да повярвам, отивам да видя първо сина си и майка ми
По думите й съкращаването с 10 месеца на 6-годишна присъда е голям период.
29.07 | 16:59
-
НАП напомня за срок, който изтича след два работни дни
Възстановяване и Данъчни облекчения
29.07 | 16:45
Най-четени
-
Бойко Борисов: Нямам неизпълнено обещание, пътя до селото е готов!
Планове за нови проекти
29.07 | 13:30
-
Промяна в организацията на движение по магистралите „Струма“, „Тракия“ и „Хемус“
От 29 юли до 31 юли в интервала от 8 ч. до 16 ч. почистване на банкети ще се извършва и в...
29.07 | 10:30