Национално състезание по компютърни мрежи 22.04 | 16:46

Петима ученика си разделиха първите места в оспорваната надпревара

От Кремена Бедерева

Осмото национално състезание по компютърни мрежи за ученици се състоя на 21-22 април. До 2015 г. се очаква, че 90% от работните места във всички сектори ще изискват ИТ умения. Събитието се организира от Министерство на образованието, младежта и науката, Софийски университет "Св. Климент Охридски”- Факултет по математика и информатика (ФМИ), и Българската асоциация на мрежовите академии (БАМА).

За осма поредна година във ФМИ на Софийския университет се събраха над 70 ученици от цялата страна, като голяма част от тях са курсисти в академии в страната, други изучават мрежови технологии като част от програмите на училищата, а трети – самостоятелно изучаващи компютърни мрежи, убедени, че бъдеща професионална реализация в тази област е изключително перспективна.

Състезанието се проведе в два кръга -  теоретичен тест за всичките ученици от цялата страна и практически казус на PacketTracer (софтуерен симулатор) за 18-те финалисти, съобщават от БАМА. За подготовката на теоретичния тест и практическия казус специалистите от ФМИ на СУ "Св. Климент Охридски” ползваха материали от програмата "Сиско мрежова академия”.

На първо място се класира Стефан Николаев Николов от НПМГ "Акад. Л. Чакалов", лицей към СУ "Св. Кл. Охридски". Тази година имаше 2 втори и 2 трети места и предвид оспорвания характер на състезанието организаторите решиха да отличат общо 5 призьора.

На двете втори места се класираха Андрея Иванов Костов от Технологическо Училище Електронни Системи и Даниел Борисов Борисов от Държавна търговска гимназия "Димитър Хадживасилев", Свищов. На третите места се класираха Ева Любомирова Ангелова от НПМГ "Акад. Л. Чакалов" и Деян Ангелов Геновски от Технологическо Училище Електронни Системи.

На церемонията по награждаването присъстваха Зорница Русинова, зам.-министър на труда и социалната политика, проф. Румен Панков, зам.ректор на СУ "Св. Кл. Охридски", доц. Владимир Димитров, зам.-декан на Факултета по математика и информатика, както и представители на тазгодишните спонсори.

Зорница Русинова поздрави всички участници и в качеството си на ръководител на Управляващия орган на ОПРЧР заяви, че инвестициите в човешкия капитал са най-ценните.

Представителите на спонсорите споделиха нуждите на бизнеса от квалифицирани кадри и насърчиха младите участници да потърсят своята професионална реализация в България.

Победителите, освен предметни награди, получиха и едногодишна стипендия за следващата учебна година от МОМН, съгласно Наредбата за условията и реда за осъществяване на закрила на деца с изявени дарби.

Дванадесетокласниците сред призьорите, които завършат с отличен успех, получават право да се обучават без кандидатстудентски изпит във Факултета по математика и информатика на СУ "Св. Климент Охридски".

Българските състезатели бележат изключителни успехи и на международните състезания по мрежи през последните години - завоювани първо място отборно през 2011 г., първо и второ място през 2008 г., трето място през 2007 и 2009 г.

Водещи

Най-четени