Няма прогрес по стратегията за електронно управление 20.10 | 15:35

За разлика от България, с комплекс от мерки, Румъния през последните 20 години привлече всички световни софтуерни гиганти

От Елица Елефтерова

Няма прогрес по стратегията за електронно управление и пътната карта на България, заяви Теодор Захов - председател на Българската асоциация по информационни технологии, съобщава БТА.

Той посочи, че на 8 юли в сайта на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията е бил публикуван проект на Стратегия за електронно управление на България за периода 2010-2015 г. Проектът е изработен от работна група към министерството с участието на експерти от държавни и браншови организации.

Към днешна дата обаче стратегията не е внесена в Министерския съвет и не е сформиран Национален съвет по е-управление. По думите му работната група е спряла да заседава, а Консултативният съвет съвет към министерството не е започнал да работи и в държавния бюджет за 2011 г. няма отделени средства за изграждане на е-управление.

"В бюджета за 2011 г. за политики и проекти за е-управление са предвидени 4 млн. лв.", коментира Захов.

Георги Брашнаров - председател на Българската асоциация на софтуерните компании, каза, че за изграждането на е-управление е нужна политическа воля, каквото до момента липсва. Трябва да се работи на ниво Министерски съвет, посочи той и допълни, че за да има работеща система за е-управление, държавата трябва да предвиди и повече средства - поне 30 млн. лева.

За разлика от България, с комплекс от мерки, Румъния през последните 20 години привлече всички световни софтуерни гиганти, коментира Брашнаров.

Представителите на бизнеса да бъдат включени в дискусиите за Закона за публично-частните партньорства, поиска Петър Статев, председател на Българския ИКТ клъстер като посочи и, че законът трябва да се различава съществено от сегашната практика с концесиите, които също представляват форма на ПЧП.

Статев допълни, че на този етап не може да се изчисли колко точно пари са нужни за е-управление и напомни, че до 30 ноември Министерският съвет трябва да обяви резултатите от допитване до отделните министерства за разходите им за ИКТ, като на базата на тези резултати ще може да се даде оценка за инвестициите в е-управление.

Най-четени